Inne

Rektor Akademii Morskiej w Gdyni, prof.zw.dr hab. Piotr Jędrzejowicz, podczas tradycyjnych obchodów ,,Święta Szkoły”, 8 grudnia 2012 r. uroczyście otworzył nowy symulator.

Symulator, na którym można realizować badania naukowe, proces dydaktyczny, szkolenia i symulacje w obszarze bezpieczeństwa transportu morskiego z wykorzystaniem trzech mostków nawigacyjnych równocześnie – został uruchomiony na Wydziale Nawigacyjnym AMG w Gdyni.

Jednym z mostków jest Full Mission Bridge (z wizualizacją o kącie 240° opartą na projektorach), wyposażony w system Nacos Platinum - zintegrowany i zautomatyzowany system służący do zarządzania sterowaniem statku. W jego skład wchodzą radar wraz z modułem ARPA, model symulacji mapy elektronicznej ECDIS, moduł AIS, stanowisko planowania podróży oraz Conning Display, prezentujący parametry zewnętrzne i wewnętrzne statku. Uczestnicy biorący udział w zajęciach mają do dyspozycji wirtualną lornetkę oraz wirtualną CCTV pozwalającą na określenie namiaru optycznego na dany obiekt.

Poza Full Mission Bridge w skład symulatora wchodzą dwa dodatkowe mostki nawigacyjne tzw. Part Task Bridge (PTB) wyposażone w system Nacos Platinum, który na PTB tworzą Conning Display, radar oraz ECDIS. PTB są wyposażone w konsolę sterującą, radiotelefon i cyfrowe selektywne wywołanie oraz wskaźniki przyrządów statku, z wizualizacją 110° opartą o monitory telewizyjne.

Do każdego z mostków można podłączyć przenośną konsolę holownika wyposażoną w sterowanie wciągarką liny holowniczej za pomocą joysticka oraz sterowanie holownikiem za pomocą pędników azymutalnych.

Symulator jest nadzorowany ze stanowiska instruktora. Można symulować awarie maszyny, urządzeń elektrycznych, elektronicznych i urządzeń sterowych.

Symulator badawczy i manewrowo-nawigacyjny pozwala także na projektowanie akwenów morskich i portowych oraz tworzenie modeli statków. Wykorzystywane są w nim modele matematyczne ruchu statków, dla których zastosowano walidację na statkach rzeczywistych, są to między innymi modele statków armatora A.P. Moller-Maersk Group, które zawijają do polskich portów. Jego wykorzystanie wpłynie na bezpieczeństwo manewrowania statkami w portach Trójmiasta, rozwój infrastruktury portowej, poprzez możliwość testowania zawinięć statków o maksymalnych parametrach.

Urządzenie zostało sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej w ramach inwestycji aparaturowej. Autorem wniosku oraz osobą odpowiedzialna za realizację zadania inwestycyjnego był kierownik Katedry Eksploatacji Statku, dr hab. inż. kpt. żw. Zbigniew Burciu, prof. nadzw. AM Gdynia. Symulator SimFlex Navigator został zbudowany przez firmę Force Technology.

Fot. Piotr B. Stareńczak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter