Inne

Być może niebawem powstanie w Sopocie pierwszy w Polsce klub żeglarski dla dzieci i młodzieży chorych na astmę. O jego stworzenie stara się Fundacja Sport na Zdrowie z Gdyni.

Fundacja istnieje od nieco ponad roku, ale tak naprawdę jej historia zaczęła się 25 lat temu – od narodzin Kamila Lewandowskiego. Kiedy miał zaledwie osiem miesięcy, zdiagnozowano u niego astmę i to na dodatek, jak opowiada jego mama Ewa, najcięższą postać tej choroby.

- Dzieciństwo Kamila to niekończące się pobyty w szpitalu - mówi pani Ewa, a wspomnienie to ciągle wywołuje u niej duże emocje. - Po kolei okazywało się, że jest uczulony na jajka, mleko, cytrusy, a nawet własny pot. Nie mógł biegać, skakać, nie chodził do szkoły.

Kamil był jednak „żywym” chłopcem. Ciągnęło go do sportu. Rodzice zabierali go często nad morze. Morskie powietrze – pozbawione wywołujących astmę alergenów – wyraźnie służyło ich synowi.

- Któregoś razu, kiedy byliśmy w Jastarni zobaczył dzieciaki pływające na deskach windsurfingowych - opowiada jego mama. - Uparł się, żeby spróbować tak jak oni, więc zapisałam go do szkółki.

I to był strzał w dziesiątkę. Kamil Lewandowski „poczuł bluesa” i tak się wciągnął w żeglarstwo, że w 2004 roku zdobył na desce tytuł Młodzieżowego Mistrza Świata w klasie Mistral. Dzisiaj nie tylko żegluje, ale i jest mechanikiem innego utytułowanego polskiego sportowca – żużlowca Krzysztofa Buczkowskiego, jeżdżącego obecnie w barwach Polonii Bydgoszcz.

I to właśnie on został fundatorem i „twarzą” Fundacji Sport na Zdrowie, w której prezesurę objęła Ewa Lewandowska.

- To ona namówiła mnie do udziału w tym projekcie - mówi sportowiec. - Ja sam nie żegluję, raz czy drugi próbowałem, ale miałem potem problem z powrotem do brzegu. Uznałem jednak, że jeśli żeglarstwo ma pomóc innym astmatykom, tak jak pomogło Kamilowi, to warto spróbować.

Oblicza się, że na astmę choruje w Polsce ponad 3 miliony ludzi. Jedna trzecia z nich to dzieci. Astma jest przewlekłą chorobą zapalną górnych dróg oddechowych. Jej charakterystycznymi objawami są uporczywy kaszel, trudności w oddychaniu i duszności mogące, w skrajnej postaci, doprowadzić do śmierci. Astma wywoływana jest najczęściej przez alergeny, którymi mogą być pyłki roślin czy kurz, jak również niektóre składniki pokarmowe.

W potocznym wyobrażeniu, sport nie sprzyja astmie. Wydaje się, że wysiłek fizyczny szkodzi chorym. Ale to mylne przekonanie. Wielu wybitnych sportowców jest astmatykami. Jeśli chodzi o Polskę, wymienić można tak znane nazwiska jak: Robert Korzeniowski, chodziarz, Otylia Jędrzejczak, pływaczka, czy Leszek Blanik, gimnastyk.

- Są oczywiście dyscypliny niewskazane dla astmatyków, ale ruch zdecydowanie pomaga w walce z chorobą - przekonuje Ewa Lewandowska. - Sport zwiększa odporność organizmu, poprawia samoocenę chorego, pozwala mu po prostu poczuć się jak ktoś całkowicie zdrowy. Więcej – rywalizować z ludźmi zdrowymi i nawet wygrywać tę rywalizację.

Fundacja Sport na Zdrowie chce wspomagać leczenie astmy żeglarstwem. Planuje stworzenie pierwszego w Polsce Ośrodka – Klubu Żeglarskiego dla osób z astmą, szczególnie dzieci i młodzieży. Ma on powstać w ramach, powołanego w maju tego roku, Pomorskiego Klastra Żeglarskiego. Siedzibę będzie miał najprawdopodobniej w Sopocie.

To cel dalekosiężny. Ale są też bliższe. Fundacja ma nadzieję, że od lutego przyszłego roku, przy Sopockim Klubie Żeglarskim ruszy pierwsza grupa terapeutyczna dla astmatyków i w zajęciach uczestniczyć będzie 20 młodych ludzi. W marcu zaś, uda się może rozpocząć szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego, podczas których będą się uczyć jak postępować z dziećmi chorymi na astmę.

Fundacja zorganizowała niedawno imprezę mikołajkową na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni, której głównym punktem był mecz (a jakże!) gwiazd żeglarstwa z żużlowcami na rzecz dzieci z astmą. Na boisko wybiegli m.in. deskarze: Przemysław Miarczyński i Wojciech Brzozowski. W regulaminowym czasie było 2:2. W rzutach karnych (4:2) wygrali żużlowcy.

- Jak będę zachęcał chore na astmę dzieciaki do żeglowania? - zastanawia się Kamil Lewandowski, który zamierza być ich instruktorem w ośrodku, o którego powstanie zabiega Fundacja Sport na Zdrowie. - Będę im pokazywał siebie i mówił: „Skoro ja mogłem, wy także możecie.”

Więcej o działalności Fundacji Sport na Zdrowie dowiedzieć się można ze strony internetowej: www.sportnazdrowie.org.

Tomasz Falba

Fot. Tomasz Falba, archiwum Kamila Lewandowskiego, sportnazdrowie.org

0 Troche cherlawy
Ja tez mam maly problem z odychaniem,.Jak plywam po morzu to nigdy nie odczowalem jakis problelemow odechowych.... Mysle ze warto sprubowac terapie "powietrze morskie" w czystej dawce/zeglaerstwo po morzu. Mam nadzieje ze wytrwacie w tym zamiarze C-: Rob
06 marzec 2013 : 10:24 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter