Inne

„Od Abydos do Akcjum” to książka unikalna. Pierwsza w Polsce praca ukazująca szczegółowo, jak przebiegały wojny morskie w czasach hellenistycznych.

Autorem publikacji jest Waldemar Pasiut, znawca historii starożytnych wojen morskich. W swojej najnowszej książce zajął się ich opisem w okresie hellenistycznym – od śmierci Aleksandra Wielkiego do śmierci Kleopatry VII. Jak sam pisze: „to niezwykle fascynująca epoka pełna różnych konfliktów, intryg dworskich, wojen, najazdów, zmieniających się konfiguracji politycznych, zdrad, zmian terytorialnych i zmiennych hegemonii.”

Nie jest łatwo pisać o takiej epoce w taki sposób, aby nie pogubić się w gąszczu faktów, dat i kolejności wydarzeń. Jeszcze trudniej zrobić to tak, aby nie zanudzić czytelników. Waldemarowi Pasiutowi sztuka ta udała się znakomicie.

Sposób na to miał tyleż prosty co, w tej sytuacji, genialny. Postanowił pisać jasno, zwięźle i bez męczących przypisów. Kapitalnym rozwiązaniem, doskonale ułatwiającym lekturę tekstu, jest poprzedzenie każdego rozdziału książki krótkim wstępem umożliwiającym łatwą orientację w opisywanych wydarzeniach.

Jeśli ktoś myśli, że takie ujęcie tematu zaszkodziło merytorycznej stronie pracy, grubo się myli. Pomimo przyjęcia nieco popularnonaukowej formy, „Od Abydos do Akcjum” to niezwykle kompetentny zbiór wiedzy na temat tego jak przebiegały wojny morskie w okresie hellenizmu – zarówno od strony technicznej (okręty, sposoby walki), jak i operacyjnej (przebieg wydarzeń).

Co więcej – to pierwsza w Polsce książka tak szczegółowo pod tym kątem opisująca tę epokę, a jednocześnie napisana z pasją opowieść o walkach morskich rozgrywających się na przestrzeni trzech wieków – od zmagań po schedę po Aleksandrze Wielkim po moment, kiedy nad Morzem Śródziemnym zapanował Rzym. Brawa dla autora, brawa dla wydawnictwa.

Od Abydos do Akcjum. Wony morskie w czasach hellenistycznych (323-31 r. p. n. e.)”, Waldemar Pasiut, Wydawnictwo Napoleon V (www.napoleonv.pl), str. 254

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter