„Morza Statki Ludzie” - to cykl spotkań, które rozpoczynają się dzisiaj w Gdańsku. W ich trakcie będzie można poznać autorów książek marynistycznych - Gabriela Oleszka, Romualda Śmiecha i Andrzeja Soysala.
Gabriel Oleszek jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Przeszedł wszystkie szczeble morskiej kariery, przez 18 lat był kapitanem statków. Najważniejsze książki: „SOS Bright Star”, „Dotknięcie piekła”, „Smak winy” i „Kosynierzy z Daru Pomorza”. Zajmuje się malarstwem marynistycznym.
Romuald Śmiech jest absolwentem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako socjolog w Stoczni Gdańskiej w latach 1970-1986. Autor książki „Pokolenia stoczniowe. Przebieg i bilans życia zawodowego grupy inżynierów zatrudnionych w Stoczni Gdańskiej w latach 1952-1997 ”.
Andrzej Soysal jest absolwentem Szkoły Morskiej w Gdyni, studiował też historię na Uniwersytecie Warszawskim. Najważniejsze książki: ”Rywale z podwórka”, „Wilhelm Gustloff. Zagłada przyszła z głębin”, „Kawaler Krzyża Lotaryngii” i „Kapitanowie oceanicznych szlaków”.
Spotkania z nimi odbędą się w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Mariackiej 42 w samym centrum miasta. Będzie im towarzyszyć wystawa obrazów Gabriela Oleszka. Wstęp wolny.
Terminarz spotkań:
6.11.2012 r., godz 18
Gabriel Oleszek
Opowieści z mórz, portów i oceanów
Promocja książki „Zdążyć na czas”
13.11.2012 r., godz. 18
Romuald Śmiech
Promocja książki „Pokolenia stoczniowe. Przebieg i bilans życia zawodowego grupy inżynierów zatrudnionych w Stoczni Gdańskiej w latach 1952-1997”
20.11.2012 r., godz. 18
Andrzej Soysal
Morze Bałtyckie morzem przyjaźni i pokoju
Fot. Tomasz Falba
