Aleja Żeglarstwa Polskiego zostanie w najbliższą sobotę (tj. 15 września) otwarta w Gdyni. Podczas uroczystości odsłonięta zostanie tablica poświęcona Władysławowi Wagnerowi - pierwszemu Polakowi, który opłynął świat jachtem.
W tym roku mija setna rocznica urodzin słynnego żeglarza (który był jednocześnie harcerzem), dwudziesta jego śmierci oraz osiemdziesiąta wyruszenia w rejs dookoła świat, który odbył w latach 1932-1939. Upamiętniające te wydarzenia obchody trwają od kilku miesięcy.
W styczniu odbyło się spotkanie żeglarzy na Karaibach, gdzie po wojnie Wagner mieszkał. W lipcu w Gdyni, skąd wystartował w swój rejs dookoła świata, pożegnano Zjawę IV, harcerski jacht, który wyruszył, aby dokończyć jego wyprawę. Jak bowiem wiadomo, w powrocie z Wielkiej Brytanii do kraju Wagnerowi przeszkodził wybuch drugiej wojny światowej.
Czytaj wiecej: Wagner uhonorowany!
Sobotnie uroczystości zakończą wagnerowskie obchody. Aleja, inicjatorami powstania której są Polski Związek Żeglarski, Liga Morska i Rzeczna oraz Miasto Gdynia, upamiętniać będzie wielkich polskich żeglarzy. Wagner będzie pierwszy.
Otwarcie Alei odbędzie się w Basenie Jachtowego im. M. Zaruskiego, na falochronie południowym - przy wejściu na plażę miejską od strony Basenu Jachtowego, przed budynkiem Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica. W programie:
godz. 13.30 - koncert Orkiestry Marynarki Wojennej
godz. 13.45 - wpłynięcie jachtu Zjawa IV do Basenu Jachtowego po zakończeniu rejsu dla upamiętnienia Władysława Wagnera
godz. 14 - złożenie meldunku kapitana Zjawy IV prezydentowi Miasta Gdyni Wojciechowi Szczurkowi
godz. 14.05 - otwarcie Alei Żeglarstwa Polskiego oraz odsłonięcie tablicy Władysława Wagnera
godz. 14.20 - przedstawienie sylwetki kapitana
godz. 14.30 - zakończenie uroczystości
