Inne

Od wieków światło latarni morskich wskazuje żeglującym drogę na ląd. Dziś – w epoce satelitów i komputerów – nadal odgrywają ważną rolę w nawigacji i zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi. Są jednocześnie pięknymi zabytkami techniki. W niedzielę mają swoje święto.

Jeszcze niedawno dla marynarzy żeglujących nocą w pobliżu lądu latarnie morskie były jedynym zwiastunem zbliżającego się brzegu. Dziś w bezpiecznej nawigacji pomagają satelity i komputery. Gdy jednak elektronika zawiedzie, zepsuje się źródło prądu lub sztormowe fale zaleją statek, migające światło na brzegu może go uratować i pomóc w dotarciu na ląd.

Na polskim wybrzeżu jest 15 czynnych latarni morskich. W Zachodniopomorskiem siedem: Świnoujście, Kikut k. Wisełki, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec. Zarządzają nimi (oprócz latarni w Kołobrzegu) trzy urzędy morskie: w Szczecinie, Słupsku i Gdyni.

Na wniosek angielskiej organizacji kultywującej dziedzictwo i tradycje morskie, 18 sierpnia 2002 r. obchodzono na całym świecie I Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich. Od tamtej pory świętuje się go corocznie w 3. niedzielę sierpnia. Również w Polsce. W tym roku dziesiąte już obchody przypadają 19 bm.

Z tej okazji Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich zaprasza wszystkich chętnych już w sobotni wieczór (od g. 20 do 24) na bezpłatne nocne zwiedzanie latarni w Świnoujściu. O północy przewidziano spotkanie z... duchem świnoujskiego latarnika. W niedzielę od g. 10 do 20 – Dzień Otwarty Latarni (wstęp wolny). Zaplanowano specjalne atrakcje: hołd Neptuna i chrzest morski – Neptun dopłynie do latarni okrętem Marynarki Wojennej (początek o g. 12), turniej o tytuł Małego Latarnika, czyli gry i zabawy dla najmłodszych (g. 13), mistrzostwa w biegu na latarnię (g. 15), „Piracka przygoda” – program przygotowany przez zespół Tadeusza Waśki z Kołobrzegu (16-18), recital zespołu Keja (18), biesiada „Morskie opowieści, czyli baba na pokładzie” – spotkanie z Marią Urbaniak (g. 19). Ponadto w niedzielę można będzie zwiedzać okręt bazowy MW na nabrzeżu GPK, a także latarnię z przewodnikiem (g. 11, 13, 14, 16 i 17).

Stowarzyszenie zaprasza w niedzielę również do Niechorza. Latarnię będzie można zwiedzać od g. 10 do 24 (wstęp wolny).

Z kolei Urząd Morski w Słupsku, we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Mari Baltico, Słowińskim Parkiem Narodowym, Darłowskim Ośrodkiem Kultury i Zarządem Portu Darłowo, zapraszają w sobotę 18 bm. na „Piknik pod latarnią” oraz II Noc Latarni Morskich. W tym roku centrum obchodów zlokalizowano przy latarni w darłowskim porcie. Piknik potrwa od g. 18 do 21, a w programie m.in. spotkania z latarnikami, szanty, poczta latarnika, konkursy i degustacja zupy rybnej. Natomiast od g. 21 do 1 odbędzie się II Noc Latarni Morskich. Można będzie bezpłatnie zwiedzać obiekty w Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce i Czołpinie.

Warto skorzystać z okazji, zachwycić się pięknem i poznać ciekawą historię tych niezwykłych budowli – użytecznych, a jednocześnie mających w sobie to coś, co nazywamy romantyką morza.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter