Inne

Park Spotkań z Historią – tak ma się nazywać nowa atrakcja turystyczna, która powstanie w zachodniej części usteckiego portu, w miejscu, gdzie znajdują się pozostałości po bunkrach Baterii Blüchera.

Tu ma powstać Park Spotkań z HistoriąInicjatorami stworzenia parku są Joanna i Marcin Barnowscy – miłośnicy historii Ustki. Barnowscy mają już zgodę rady miasta w Ustce na 15-letnią dzierżawę terenów. Pierwsze atrakcje historyczne pojawią się już w tym roku. Gotowy Park Spotkań z Historią zacznie funkcjonować od 2014 roku.

W bunkrach, umiejscowionych w zachodniej części miasta, znajdowały się baterie dział kaliber 105 milimetrów, które pojawiły się w Ustce już w 1938 roku. W baterii znajdowały się aż 4 działa, które były w stanie wystrzeliwać na odległość 17 kilometrów pociski o wadze 20 kilogramów każdy. Do dzisiaj zachowały się żelbetonowe działobitnie. Część z nich połączona jest podziemnymi korytarzami, w których znajdują się pomieszczenia po sanitariatach i sypialniach dla obsługi dział. W pobliżu znajduje się również magazyn amunicyjny. Działobitnie zostały wysadzone pod koniec wojny. Później teren znajdował się pod ścisłą kontrolą Związku Radzieckiego.

Od 2009 roku prowadzone są prace na odnowieniem i oczyszczeniem bunkrów. Teraz jest szansa, że znowu będą służyły miastu.

- Chcemy stworzyć na bazie tej baterii historyczny szlak turystyczny - mówi Marcin Barnowski, historyk z wykształcenia. - W bunkrach będzie można posmakować życia ówczesnych żołnierzy. Będą wystawy tematyczne i ciekawe eksponaty. Planujemy również wykłady i spotkania z ustecką historią. Ekspozycja ma mieć interaktywny charakter i pokazywać losy militarnej Ustki.

Pomysłodawcy chcą skorzystać z dotacji z Unii Europejskiej. Pieniądze mają pochodzić z projektów przekazywanych przez Słowińską Grupę Rybacką w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013".

Pierwsza impreza odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 1 lipca. Organizatorzy zapraszają na Piknik Militarny. Zobaczyć będzie można między innymi występy grup rekonstrukcji wojskowej „Wietnam” oraz „Pancerni 39”. Razem ze Zbyszkiem Maciągiem, kapelmistrzem orkiestry Marynarki Wojennej będzie można również wziąć udział w festiwalu piosenki żołnierskiej „Morze nasze morze”.

Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe „Ustka” zorganizuje konkurs wiedzy historyczno-militarnej. Nie zabraknie dań kuchni wojskowej, czyli tradycyjnej grochówki. I pamiątek na kiermaszu artykułów militarnych.

Na pikniku pojawi się również grupa rekonstrukcyjna „Obóz Mokoszy”, która przybliży obóz średniowiecznego woja. Będzie można zobaczyć pokazy rękodzieła i łucznictwa tradycyjnego. Zaplanowano także tor łuczniczy dla dzieci i dorosłych. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w zabawach sprawnościowych, takich jak przeciąganie liny, rzut belką, czy rzut podkowami.

Tekst i fot. Hubert Bierndgarski

1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6685 3.7427
EUR 4.2276 4.313
CHF 4.513 4.6042
GBP 4.9678 5.0682