Inne

Polscy uczeni wyruszają do Arktyki. Po wodach wokół bieguna północnego pływać będą żaglowcem, statkiem i jachtem.

Dzisiaj, 12 czerwca, w rejs arktyczny udaje się z Gdańska statek badawczy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, żaglowiec Oceania.

Podczas tegorocznej ekspedycji uczeni prowadzić będą badania na akwenie pomiędzy Norwegią, Spitsbergenem a Grenlandią. Oprócz standardowych pomiarów, załogę Oceanii czeka też inne zadanie. Będzie musiała wydobyć pion pomiarowy zakotwiczony na głębokości 900 metrów. Unikalny przyrząd profilujący bada hydrografię Prądu Zachodniospitsbergeńskiego. Od końca lipca statek krążyć będzie po spitsbergeńskich fiordach, skąd wróci do Gdańska 23 sierpnia.

Spitsbergen będzie także celem rejsu statku szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni Horyzont II. W tym roku odbędzie on dwie wyprawy w tamte rejony. Pierwsza rozpoczyna się 29 czerwca i potrwa do 22 lipca, druga zacznie się 15 sierpnia, a zakończy 10 września. Statek co roku wypływa na Spitsbergen dowożąc uczonych i ładunek dla znajdujących się tam polskich stacji polarnych (czytaj też: Byliśmy w Arktyce!, Kraina białego misia, Smak północy, Wyspa twardych ludzi).

Tymczasem 12 maja ze Szczecina, w kierunku zachodnich wybrzeży Grenlandii, wyruszył jacht Stary, na którego pokładzie znajdują się badacze z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ten rejs potrwa do 30 września.

Polacy biorą udział w badaniach Arktyki od przełomu XIX i XX wieku. Od ponad trzydziestu lat na Spitsbergenie istnieje stała polska stacja polarna, którą zajmuje się Zakład Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN. W sezonie letnim funkcjonuje tam jeszcze kilka innych placówek badawczych prowadzonych przez polskie uczelnie wyższe.

Fot. Tomasz Falba

+1 zakład pogrzebowy zielona polana
nuda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18 maj 2013 : 12:21 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9877 4.0683
EUR 4.2675 4.3537
CHF 4.3848 4.4734
GBP 4.9599 5.0601

Newsletter