Inne

Naukowcy zawładnęli Trójmiastem. Z okazji dziesiątego już Bałtyckiego Festiwalu Nauki mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu mają szansę brać udział w fascynujących doświadczeniach, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i uczestniczyć w naukowych piknikach. Aby zaciekawić Pomorzan badaniami i eksperymentami nad przygotowaniem imprez pracowały pomorskie uczelnie, Polska Akademia Nauk i inne instytucje ze środowiska naukowego. Święto potrwa do niedzieli.

- Festiwal jest adresowany do szerokiego grona, niezależnie od wykształcenia i wieku, począwszy od przedszkola - zachęca dr Tadeusz Zaleski, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. festiwalu nauki. - W ten sposób chcielibyśmy zwrócić uwagę na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach i instytucjach naukowych. W kolejnych edycjach festiwalu szczególny nacisk kładziemy na przedstawienie miejsca, jakie zajmuje morze w badaniach naukowych i wartościach, jakie dla naszego regionu ma Bałtyk.

Tegoroczny festiwal jest rekordowy. 852 imprezy przygotowało ponad 4,4 tys. pracowników naukowych! W środę, czyli w dniu inauguracji święta, stronę internetową z programem imprezy odwiedziło aż 50 tys. internautów. - Na razie za wcześnie, by oceniać zainteresowanie. Ale na samym wtorkowym festynie w Gdyni "Bioróżnorodność - poznaj, by zachować", pojawiły się tłumy dzieciaków - mówi dr Tadeusz Zaleski. - Nie gorzej było np. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, do której przyjechały nawet wycieczki z Tczewa.

Tym, co przyciąga na festiwal, są ciekawe informacje podane w przystępny sposób. I tak np. w Akademii Morskiej w Gdyni można było dowiedzieć się, czy lody są zdrowe oraz kim są niewidzialni towarzysze naszego życia. Pracownicy i studenci uczelni przygotowali też szereg zabaw oraz pokazów mających udowodnić, iż nauka nie zamyka się jedynie w mądrych księgach - spotykamy się z nią na co dzień.

- Atrakcyjne festiwalowe imprezy przygotowały wszystkie wydziały Uniwersytetu Gdańskiego, a także Studium Języków Obcych UG, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UG oraz biblioteka uniwersytecka - zachęca z kolei Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy uczelni. - W programie m.in. są pasjonujące wykłady połączone z pokazami i prezentacjami, doświadczalne warsztaty, konkursy.

Na Politechnice Gdańskiej będzie można dowiedzieć się np,. jak uprawiać ogródek matematyczny i co można zobaczyć w mózgu. W planach też trójmiejski turniej robotów oraz mini wykłady o tym, jak nie dać nabrać się na aukcjach internetowych.

Kumulacja festiwalowych imprez nastąpi w weekend. Ciekawostki z naukowego świata będzie można zgłębiać w wielu miejscach Trójmiasta.

* Sopot

W piątek i w sobotę w godzinach 10-17 na placu Zdrojowym 2a i w okolicach fontanny przy molu trwać będzie Sopocki Dzień Nauki. W programie: mini wykłady, pokazy i warsztaty m.in. na temat Morza Bałtyckiego.

* Gdynia

W sobotę i niedzielę w godzinach 10-16.45 w Orłowie i na plaży w rejonie klifu na północ od mola odbywać się będzie XIII Piknik Naukowy w Gdyni. W ramach tego wydarzenia atrakcji można się też spodziewać w niedzielę w godzinach 10-18 w al. Jana Pawła II przy Akwarium Gdyńskim oraz w budynkach Wydziału Nawigacyjnego i na basenie Akademii Morskiej w Gdyni oraz w Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego.

* Gdańsk

W sobotę odbędzie się tu m.in. gra terenowa na Westerplatte. Dwugodzinna rozgrywka rozpocznie się o godz. 10 przy symbolicznym cmentarzyku. Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.festiwal.gda.pl.

Anna Mizera-Nowicka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter