Inne

Miłośnicy morza! W nocy z sobotę na niedzielę (19/20 maja) nie warto kłaść się spać. Swoje podwoje otwierają dla was muzea.

Nocne zwiedzanie muzeów to zwyczaj znany w Polsce od kilku lat. Ale z roku na rok przybywa chętnych, którzy w ten sposób chcą się zabawić i przy okazji czegoś dowiedzieć. Zwłaszcza, że wstęp do wszystkich placówek kosztuje zwykle symboliczną złotówkę, a dojazd komunikacją miejską bywa bezpłatny.

Europejska Noc Muzeów, bo taką nazwę nosi impreza, to także gratka dla pasjonatów spraw morskich. Szczególnie bogatą ofertę przygotowało Centralne Muzeum Morskie. W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku można będzie poznać tajemnice bałtyckich wraków, obejrzeć pokaz konserwacji zabytków, a na dokładkę pośpiewać szanty. Dostępny dla zwiedzających będzie gdański Żuraw, który zaprezentuje nam dawny gród nad Motławą z perspektywy służby domowej.

W tyle za Gdańskiem nie pozostanie Gdynia. Otwarte będzie Muzeum Miasta, w którym zapoznać się można z historią powstania „najpiękniejszej córy II Rzeczypospolitej”, czy pomyszkować na giełdzie kolekcjonerskiej, gdzie wyszperać można będzie niejeden morski skarb. Na zwiedzanie zaprasza również statek-muzeum Dar Pomorza. Połączone ono będzie z szukaniem specjalnych kart zawierających informacje o jego historii.

Zaś w zlokalizowanym również w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej dowiedzieć się będzie można, skąd się wzięły paski na marynarskim kołnierzu. Odbędzie się tam spotkanie z pilotem wojskowym, który opowie o swojej pasjonującej służbie. Czas umili zwiedzającym orkiestra, a o godz. 23 odbędzie się próba ustanowienia rekordu w liczbie osób śpiewających piosenkę marynarską „Morskie opowieści”. Otwarty dla zwiedzających będzie również okręt-muzeum Błyskawica.

Ale nie tylko na Wybrzeżu muzea staną otworem. I tak np. Muzeum Wisły w Tczewie otworzy tej nocy swój magazyn, gdzie zobaczyć będzie można, niedostępne na co dzień, przechowywane tam legendarne polskie jachty – Opty, Dal i Kumkę IV. Otwarte będzie również Muzeum Rybołówstwa w Helu, gdzie zapoznać się będzie można z dziejami rybaków znad Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Inne helskie muzeum – Muzeum Obrony Wybrzeża zaprasza zaś na emocjonujące zwiedzanie bunkrów z latarkami.

Równie ciekawie zapowiada się nocne zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Nie tylko będzie się w nim można zapoznać z morskimi eksponatami, ale również obejrzeć pokaz sprzętu Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

A to jeszcze nie wszystkie atrakcje dostępne na polskim wybrzeżu podczas nocy z soboty na niedzielę. Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można poznać historię Pomorza Zachodniego, a w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu dzieje legendarnego portu Truso.

Na pomysł zapraszania ludzi na nocne zwiedzanie muzeów pierwsi wpadli berlińczycy. Tam impreza odbywa się od 1997 roku. Cztery lata później objęła swoim zasięgiem całą Europę. Teraz nosi nazwę Europejskiej Nocy Muzeów i odbywa się pod patronatem Rady Europy. W Polsce taka forma odwiedzania muzeów znana jest od dziewięciu lat.

Większość placówek otwartych będzie od godz. 19 do godz. 1. Szczegółowe informacje o poszczególnych imprezach znaleźć można na stronach internetowych muzeów albo, zbiorcze, na www.noc-muzeow.pl i www.ikm.gda.pl/nocmuzeow.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter