Inne

Trzy nowe łodzie motorowe ma zachodniopomorska policja. Dwie trafiły do Szczecina, jedna - do Polic. W tym roku policjanci „na wodzie" są już od końca kwietnia. Zakup sprzętu był możliwy dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Niektóre jednostki były wyeksploatowane, miały 7-8 lat. To dużo, z uwagi na to, że „pracują" przecież nie na jednej zmianie - mówi mł. insp. Krzysztof Mechliński, zastępca komendanta miejskiego w Szczecinie. - Współpracujemy ściśle ze strażą graniczną, strażą miejską, WOPR, tak aby w razie wypadku na miejscu zjawiła się pomoc.

Referat wodny Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie liczy dwunastu policjantów. Dotychczas do dyspozycji mieli pięć łodzi, ale w użyciu były dwie - wciąż trzeba było naprawiać coś, co szwankowało, niekiedy zaś na renowację nie było środków. Teraz podobnego kłopotu być już nie powinno.

- Były wiekowe, nie nadawały się do tego, by móc wyruszać na nich na nocne patrole, gdyż nie miały odpowiedniej nawigacji. Nowe są szybkie - dwie mają po 150 koni mechanicznych, można pracować na nich po zmroku. Trzecia łódź – ta, która przeznaczona jest do Polic – ma 200 koni mechanicznych, będzie można ją spotkać na wodach Zalewu Szczecińskiego - wyjaśnia nadinsp. Wojciech Olbryś, komendant zachodniopomorskiej policji.

Maksymalna prędkość, jaką łodzie mogą osiągnąć, to 35 węzłów na godzinę, czyli niespełna 70 kilometrów na godzinę. Kosztowały 725 tys. złotych, dotacja wyniosła ponad 200 tys. zł. Podczas uroczystego przekazania sprzętu co rusz pojawiały się pytania, czy... nie zabraknie pieniędzy na paliwo?

- Nie powinno. Mamy budżet, którego przestrzegamy i musimy nim ekonomicznie gospodarować - deklaruje mł. insp. Krzysztof Mechliński.

Szczecińska policja zaczyna patrolować akweny, gdy tylko pogoda na to pozwala. Wraz z końcem kwietnia ruszyły kontrole. Nietrzeźwi na łodziach, jachtach, kajakach, kłusownicy, osoby zanieczyszczające środowisko czy stwarzające niebezpieczeństwo muszą liczyć się z mandatami.

E. Kolanowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter