Inne

Po raz trzeci ruszyły w Gdańsku rejsy Programu Edukacji Morskiej. Ich pomysłodawcą jest nasz utytułowany żeglarz Mateusz Kusznierewicz. W tym roku dyplom ukończenia rejsu otrzyma dziesięciotysięczny uczestnik programu.

PEM to inicjatywa unikatowa w skali europejskiej. Ma w młodych ludziach zaszczepić żeglarskiego bakcyla. Przez trzy miesiące: maj, czerwiec i wrzesień, dzieci z pierwszych klas wszystkich gdańskich gimnazjów, a jest ich około 3300, odbywają jednodniowe rejsy po Motławie i - przy sprzyjającej pogodzie - po wodach Zatoki Gdańskiej. Trasa prowadzi Motławą, Martwą Wisłą, Kanałem Kaszubskim i Kanałem Portowym do Zatoki Gdańskiej i z powrotem, liczy 12 mil morskich, czyli ok. 22 km. Władze miasta wyczarterowały w tym celu pięć jachtów. 

Dzieci, po krótkim przeszkoleniu, pod opieką doświadczonych opiekunów, nie tylko uczą się sztuki żeglarskiej, ale dowiadują się ciekawych rzeczy o mijanych obiektach ważnych dla historii miasta: Żurawiu, Sołdku, Westerplatte czy latarni morskiej w Nowym Porcie. Zwiedzają również niedawno odrestaurowaną Twierdzę Wisłoujście. Od pierwszej edycji programu, w 2010 roku, w rejsy po wodach Gdańska wypłynęło już ponad siedem tysięcy uczniów pierwszych klas gdańskich gimnazjów.

- Inicjatywa, dzięki wsparciu miasta, szkół i sponsorów, wspaniale się rozwija, jestem z niej bardzo zadowolony – mówi Mateusz Kusznierewicz. - Mam nadzieję, że przynajmniej część z tych dzieciaków wróci na wodę, jeżeli nie wyczynowo, jak ja, to rekreacyjnie. Z rozmów z nimi samymi i z ich rodzicami wiem, że pływanie wielu bardzo się spodobało, do tego stopnia, że część wiesza sobie, jako szczególne trofeum,  nad łóżkiem otrzymane od nas dyplomy zakończenia rejsu.

Tegoroczny sezon PEM symbolicznie otworzył dzisiaj w samo południe prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, w asyście Mateusza Kusznierewicza i dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Leszka Paszkowskiego, wybiciem szklanki na oryginalnym dzwonie z restaurowanego właśnie żaglowca Generał Zaruski.

Właśnie zaczynająca się edycja, wzbogacona została o ogólnopolski konkurs „Wszyscy dbamy do Bałtyk”, którego zwycięzcy popłyną w darmowy, tygodniowy rejs po Zatoce Gdańskiej i okolicznych akwenach. Szczegóły konkursu na stronie http://www.programedukacjimorskiej.pl/.  

Czesław Romanowski

Zdjęcia: Agnieszka Walulik/Czesław Romanowski

1 1 1 1