Inne

Pomysł budowy w Gdyni pomnika Tadeusza Wendy nabiera realnych kształtów. Na dzisiejszej sesji Rady Miasta radni wyrazili zgodę na jego lokalizację.

- Bardzo się cieszę z takiego obrotu sprawy - mówi Andrzej Kieszek, przewodniczący Komisji Statutowej Rady Miasta Gdyni, który przygotowywał projekt uchwały. - To pierwszy konkret w tej sprawie.

Monument ma stanąć na ostrodze wychodzącej z Nabrzeża Kutrowego (Molo Rybackie) ku południu, w głąb Basenu Prezydenta, czyli w samym centrum miasta (patrz wizualizacja). Kieszek liczy na to, że pomnik uda się zbudować w ciągu dwóch najbliższych lat. Dalsze prace nad projektem prowadzić będzie powołany niedawno społeczny komitet.

Tadeusz Wenda zaprojektował i kierował budową portu w Gdyni. Studiował w Warszawie, w Szkole Głównej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym. W 1890 r. skończył w Petersburgu Instytut Komunikacji i rozpoczął pracę przy budowie kolei na terenie Rosji i Królestwa Polskiego. W latach wojny kierował budową portu w Windawie i Rewlu (dziś Tallin). Od chwili odzyskania przez Polskę niepodległości, swoją bogatą wiedzę i zdolności oddał służbie ku jej rozwojowi.
W 1920 r. wiceadmirał Kazimierz Porębski, szef Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Sprawa Wojskowych, zlecił mu wybranie miejsca na budowę przyszłego portu i wykonanie projektu. „Przyszedłem do przekonania, że jedynym i najlepszym miejscem do budowy portu jest dolina między tzw. Kępą Oksywską i Kamienną Górą. Ponieważ w tej dolinie leży znana od dawna polskim letnikom nadmorskim wioska Gdynia, więc przyszłemu portowi nadano też nazwę Gdynia” – wspominał po latach Tadeusz Wenda.

Budową zaprojektowanego przez siebie portu kierował do 1932 r., po czym został naczelnikiem Wydziału Techniczno-Budowlanego Urzędu Morskiego w Gdyni, pełniąc równocześnie szereg funkcji społecznych. Był prezesem Towarzystwa Techników w Gdyni oraz prezesem Towarzystwa Polsko-Francuskiego.
W 1937 r., w wieku 74 lat, odszedł na emeryturę. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego imieniem nazwano pierwsze molo wybudowane w gdyńskim porcie. Zmarł we wrześniu 1948 r. w Komorowie pod Warszawą.

O uhonorowanie pomnikiem budowniczego portu w Gdyni zabiegało wiele środowisk i osób. Historię jednej z nich opisaliśmy w artykule "Człowiek Wendy". Będziemy nadal przyglądać się sprawie.

Tomasz Falba

Ilustr. Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9359 4.0155
EUR 4.267 4.3532
CHF 4.3583 4.4463
GBP 4.9726 5.073

Newsletter