Inne

Dwóch Polaków zamierza, jedynie siłą własnych mięśni, przepłynąć Pacyfik. Jeden łodzią wiosłową, drugi kajakiem. Obie wyprawy odbędą się pod naszym patronatem!

Romuald Koperski i Aleksander Doba – to nazwiska śmiałków. I to nie byle jakich! Obaj panowie to znani globtroterzy, jedni z najbardziej uznanych w naszym kraju.

Romuald Koperski, lat 57, miejsce zamieszkania Gdańsk. Znany głównie ze swoich gigantycznie długich wypraw samochodowych. Przejeździł świat, dosłownie, wzdłuż i wszerz. Ulubionym miejscem jego eskapad jest od lat Syberia, którą pokonywał wielokrotnie, także zimą. Nie obca mu jednak i woda. Ma na koncie, liczące 4,5 tys. kilometrów, samotne spłynięcie pontonem rzeki Leny. Poza tym pisze książki, jest pilotem i pianistą (w tej ostatniej dziedzinie ustanowił rekord Guinnessa za najdłuższy koncert fortepianowy na świecie).

Aleksander Doba, lat 66, miejsce zamieszkania Police. Kajakiem przepłynął już ponad 80 tysięcy kilometrów, w tym kilkanaście tysięcy po morzach. Do historii polskiego kajakarstwa przeszły jego samotne wyprawy morskie, m.in. zorganizował wyprawę „Kajakiem za Koło Podbiegunowe Północne z Polic do Narwiku”. W ciągu 101 dni samotnie przewiosłował 5369 kilometrów wzdłuż norweskich fiordów Morza Północnego i Norweskiego. Jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej).

Obaj podróżnicy nie spoczywają na laurach. Wytyczyli sobie kolejny cel. W przyszłym roku chcą przepłynąć największy zbiornik wodny świata, jakim jest Ocean Spokojny. Romuald Koperski chce tego dokonać na łodzi wiosłowej, Doba na kajaku. Oba pływadła (bo o klasycznej łodzi wiosłowej czy kajaku mowy być nie może) mają zaledwie po kilka metrów długości i są konstrukcjami specjalnie przygotowanymi na taki wyczyn. Koperski kończy właśnie budowę swojej jednostki (ma nosić nazwę Pianista), Doba popłynie na kajaku o nazwie Olo, którym wcześniej pokonał Atlantyk.

Oba rejsy będą pionierskie. Gdyby się udały, panowie byliby pierwszymi ludźmi, którzy tego dokonali. Koperski ma zamiar przepłynąć Pacyfik na trasie Władywostok – San Francisco. Szlak podróży Doby wiedzie w przeciwnym kierunku i jest podzielony na etapy. Kajakarz planuje wypłynąć z Ekwadoru w kierunku Polinezji Francuskiej, a potem, w następnym sezonie, dalej do Australii.

0 Szacuneczek:)
Powodzenia Panowie
Olek Tobie szczególnie kibicujemy i trzymamy kciuki

team kajak2
17 maj 2012 : 20:49 Guest | Zgłoś
0 podziwiam
Wiem troche cos o duzej wodzie.bede trzymal kciuiui za mala fale,kirzystny ,prad i wiatr :-)
15 wrzesień 2012 : 11:27 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter