Inne

Szykuje się niezwykłe wydarzenie. Pokład Daru Pomorza w Gdyni zamieni się w teatralną scenę, gdzie wystawiona zostanie sztuka, której tematem jest katastrofa Wilhelma Gustloffa.

Wilhelm Gustloff, niemiecki statek pasażerski, pod koniec drugiej wojny światowej został zatopiony przez radziecki okręt podwodny na Bałtyku, ok. 20 mil morskich na północ od Łeby. Przewoził tysiące uchodźców z Pomorza i Prus Wschodnich, uciekających przed zbliżającą się armią radziecką. Z katastrofy ocalało zaledwie kilkaset osób. Zatonięcie Wilhelma Gustloffa uchodzi za największą katastrofę morską w dziejach żeglugi.

W 2002 roku książkę „Idąc rakiem”, oscylującą wokół katastrofy, ale także wokół problematyki odradzania się w naszych czasach faszyzmu, napisał niemiecki pisarz pochodzący z Gdańska, laureat literackiego Nobla, Günter Grass. Teatr Miejski w Gdyni postanowił  na jej podstawie wystawić sztukę na statku-muzeum Dar Pomorza, a ściślej - w jego wnętrzu, na międzypokładzie, gdzie kiedyś, w czasie rejsów, mieszkali praktykanci. Adaptacji dzieła dokonał inny znany gdański literat Paweł Huelle.

- Sięgnęliśmy po Dar Pomorza z kilku względów - tłumaczy reżyser spektaklu Krzysztof Babicki. - Z jednej strony Dar Pomorza i Wilhelma Gustloffa łączy ta sama stocznia, w której zostały zbudowane, z drugiej chodziło nam o zadziałanie na wyobraźnię widzów. Pasażerowie Wilhelma Gustloffa, czy marynarze z radzieckiego okrętu podwodnego, który go zatopił, też mieli do dyspozycji niewielkie przestrzenie.

Zapowiada się niezwykłe przedstawienie. Rolę dowódcy radzieckiego okrętu podwodnego Aleksandra Marinesko zagra Rafał Kowal, a komentatorem będzie Eugeniusz Krzysztof Kujawski. W rolę Tulli wcieli się zaś Dorota Lulka, która znakomicie nauczyła się naśladować specyficzną „wrzeszczańską mowę”, którą posługuje się jej postać.

Na konferencji prasowej zapowiadającej światową prapremierę sztuki, która odbędzie się 13 maja, Krzysztof Babicki poinformował, że zainteresowanie spektaklem jest ogromne. Bilety na pierwsze przedstawienia już zostały sprzedane. Zainteresowani nie powinni się jednak martwić. „Idąc rakiem” będzie grane przez cały najbliższy sezon i zapewne jeszcze w przyszłym roku.

Udział w premierze galowej, która odbędzie się 29 czerwca i połączona ma być z obchodami 85 rocznicy urodzin Güntera Grassa zapowiedział sam jubilat. W planach jest także pokazanie spektaklu w telewizji.

Terminy inscenizacji i ceny biletów znaleźć można na stronie: www.teatrgombrowicza.art.pl. Gorąco polecamy! Relacja z przedstawienia niebawem także u nas.     

1 1 1 1