Inne

Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie wzięli udział w międzynarodowym konkursie  morskim organizowanym przez Szkołę Morską w Kłajpedzie. Zdobywając 79 na 100 punktów, zajęli drugie miejsce.

Darłowską szkołę reprezentowali uczniowie klasy III nawigacyjnej: Daria Więckowska (kapitan reprezentacji i jednocześnie jedyna dziewczyna biorąca udział w konkursie), Maciej Kuźma, Maciej Taukin, Przemysław Klepczyński  i Paweł Palewski pod opieką dyrektora szkoły Artura Hamerlinga i nauczycielki geografii Beaty Kałużnej. Prócz Polaków w konkursie brały udział szkoły morskie z Litwy i Federacji Rosyjskiej.

- Pytania dotyczyły historii i teorii nawigacji, tradycji morskich państw nadbałtyckich - wyjaśnia Artur Hamerling, dyrektor Szkoły Morskiej w Darłowie. - Należało również wykazać się wiedzą praktyczną. Były ćwiczenia z zakresu sygnalizacji morskiej, oznakowania statków, mierzenia prędkości jednostki, stosowania środków ratowniczych i oznaczania głębokości morza. Zmagania zwieńczyły ćwiczenia w rzucaniu rzutkami i tradycyjne przeciąganie liny.

Konkurs prowadzony był w językach litewskim, rosyjskim i angielskim. Uczniowie z Darłowa wybrali ten ostatni. Zajęli ostatecznie drugie miejsce, zdobywając 79 punktów na 100 możliwych.

Podczas podróży uczniowie zwiedzili również Kowno, Kłajpedę, a także Mariampol i Reszel.

Dyrektorzy szkół wymienili doświadczenia i zdecydowali o rozpoczęciu współpracy pomiędzy szkołami z Darłowa i Kłajpedy w ramach projektu europejskiego Leonardo Da Vinci oraz o kontynuowaniu współpracy pomiędzy szkołami w Darłowie i Kaliningradzie.

- Zaproszeni zostaliśmy na przyszłoroczną edycję konkursu, w którym weźmie także udział dodatkowo szkoła łotewska. My zaprosiliśmy przedstawicieli zagranicznych szkół morskich do udziału w obchodach święta ZSM w Darłowie w następnym roku szkolnym – dodaje dyr. Hamerling.

Hubert Bierndgarski

1 1 1 1