Inne

Tramwaje wodne z Trójmiasta na Półwysep Helski w tym roku znów okazały się przebojem turystycznym. Turyści ciągną na półwysep tłumnie, wielu z nich bierze ze sobą rowery.

Wprawdzie firmy zajmujące się wodnymi przewozami oficjalnych podsumowań długiego weekendu jeszcze nie mają, ale z obserwacji ruchu na półwyspie wiadomo, że z frekwencją gości nie jest źle.

- Zobaczymy, jak będzie - usłyszeliśmy w Zarządzie Transportu Miejskiego w Gdańsku. - W poniedziałek zaczynamy liczyć...

W Gdyni pierwszomajowe rejsy wykupiono na pniu.

- Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania - przyznaje Rafał Smirnow, specjalista do spraw marketingu w Zarządzie Komunikacji Miejskiej. - Trudno oszacować, czy jest tyle samo chętnych, co rok temu, ale jeśli ten stan się utrzyma - będziemy zadowoleni.

Wiele osób, które chciały popłynąć z Gdyni do Jastarni odchodziło spod kas mocno zawiedzionych. - Liczymy na to, że uda się tu coś wynająć i wspólnie pojeździć - Piotr Szczycki nie załamuje rąk. - Szkoda, że nas odprawiono z kwitkiem, bo widzieliśmy, że znalazłoby się jeszcze wolne miejsce na kilka dodatkowych kółek.

Okazuje się, że 50 rowerów na katamaranie płynącym z pasażerami to wciąż za mało. Niestety, na razie trzeba się do tej liczby wolnych miejsc po prostu przyzwyczaić. Na więcej nie ma co liczyć. - Ze względów bezpieczeństwa nie możemy brać na pokład więcej pojazdów - rozkłada ręce Smirnow.

A właśnie miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego to spora grupa pasażerów tramwajów wodnych. Dla mieszkańców Trójmiasta lub gości, którzy tu wypoczywają, katamarany to niemal jedyny sposób dotarcia z rowerem nad bałtyckie plaże. Alternatywą jest oczywiście podróż samochodem, ale wtedy trzeba odstać swoje w korkach.

Na komfortową podróż koleją cykliści też nie za bardzo mogą liczyć.
- Dantejskie sceny dzieją się na peronach na półwyspie, bo część ludzi nie wie, jaka "niespodzianka" ich czeka - relacjonuje Jarek Kuś z Tych. Okazuje się bowiem, że w szynobusach jadących z i do Gdyni specjalnych miejsc dla rowerów po prostu nie ma. Cykliści muszą więc podróżować w przejściach dla wysiadających.

Jak kursują tramwaje wodne?

W maju tramwaje do Jastarni i Helu pływać będą we wszystkie weekendy. Rejsy odbywają się na trasach:
Gdynia - Jastarnia - w godz. 9.30, 13, 17,
Sopot - Hel - w godz. 11, 15, 19,
Gdańsk - Hel - w godz. 8.30, 13.10, 17.50.

Za normalny bilet zapłacimy 14 zł (z Gdyni) lub 18-20 zł (z Sopotu i Gdańska), a za rower dodatkowe 3 zł.

Piotr Niemkiewicz, Roman Kościelniak

1 1 1 1

Źródło: