Inne

Długa majówka to na polskim wybrzeżu początek sezonu turystycznego. Wybraliśmy dziesięć naszych, największych atrakcji morskich. I niech się schowa zagranica!

1. Centralne Muzueum Morskie w Gdańsku

Cumujący w Gdańsku Sołdek i Dar Pomorza w Gdyni, to jedne z największych atrakcji morskich Trójmiasta. Bez ich zwiedzenia nie może się obyć żadna wizyta na Wybrzeżu. Obiema jednostkami opiekuje się Centralne Muzeum Morskie. To główna instytucja w Polsce, zajmująca się gromadzeniem, badaniem i eksponowaniem naszego dziedzictwa morskiego. Jej oddziały rozsiane są po całym Pomorzu. CMM nieustannie się rozwija. Ostatnio uruchomiło nową wystawę w Muzeum Wisły w Tczewie, a w ubiegłym tygodniu Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku (Ośrodek od środka), interaktywną placówkę edukacyjną, która gwarantuje atrakcje dla całych rodzin. Więcej na: www.cmm.pl.

2. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Okręt-muzeum Błyskawica to jedna z ikon Gdyni. Organizatorem wystawy eksponowanej na legendarnym niszczycielu jest Muzeum Marynarki Wojennej. W jego zbiorach znajduje się jednak nie tylko on. Na ekspozycji plenerowej obejrzeć można odrestaurowany niedawno kuter pościgowy Batory, najstarszy zachowany do dzisiaj polski okręt, jedyny który brał udział w walkach we wrześniu 1939 roku. W czerwcu zaś nastąpi otwarcie nowego gmachu muzeum, budowanego od kilku lat. Światło dzienne ujrzą wtedy eksponaty przechowywane dotąd w magazynach. Więcej na: www.muzeummw.pl.

3. Twierdza Wisłoujście i Westerplatte w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście to pierwsza historyczna baza polskiej floty wojennej pamiętająca czasy Jagiellonów. Od kilku lat pieczołowicie odrestaurowywana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Niedawno została otwarta dla zwiedzających. Koniecznie trzeba tam zajrzeć. Ci zaś, którzy się tam wybiorą, powinni pojechać jeszcze kawałek, aby odwiedzić położone nieopodal Westerplatte. Dawna Wojskowa Składnica Tranzytowa jest niemym świadkiem bohaterskiej obrony, od której rozpoczęła się druga wojna światowa. Więcej na: www.mhmg.pl, www.westerplatte.com.pl.

4. Muzeum Obrony Wybrzeża i fokarium w Helu

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się placówek muzealnych na polskim wybrzeżu. Na terenie dawnej niemieckiej baterii, największego na świecie stałego stanowiska artyleryjskiego, zorganizowano wystawę ukazującą jej historię, ale nie tylko. Jest tu m.in. ekspozycja poświęcona najpopularniejszemu polskiemu maryniście Karolowi Olgierdowi Borchardtowi. Ale Hel to nie tylko historia. Znajduje się tam również fokarium, które jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Można tam na żywo zobaczyć foki, które niegdyś licznie zamieszkiwały polskie wybrzeże. Więcej na: www.helmuzeum.pl, www.fokarium.com.

5. Świnoujście i Szczecin

Świnoujście reklamuje się jako magiczna kraina 44 wysp. I słusznie, bo to jeden z najpiękniejszych, a na pewno jeden z najbardziej morskich zakątków Polski. Poza wspaniałymi plażami i bliskością Niemiec, miasto kusi miłośników historii licznymi militariami. Wśród nich znajdują się forty, dzięki którym Świnoujście było kiedyś niezdobytą morską twierdzą, a które dzisiaj tętnią życiem turystycznym. Fort Gerharda, Zachodni Fort Artyleryjski, Fort Anioła – będąc w Świnoujściu trzeba je zobaczyć. A jeśli wspominamy Świnoujście, od razu musimy zachęcić także do odwiedzenia Szczecina, bo choć miasto nie leży bezpośrednio nad morzem, z cała pewnością jest morskie. Więcej na: www.fort-gerharda.pl, www.fortaniola.pl, www.okretywojenne.pl/pefu/westbatterie, www.szczecin.eu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter