Inne

Może być dowolnej wielkości i z dowolnego materiału. Ważne, by chociaż trochę przypominała legendarną jednostkę, którą 55 lat temu czterech śmiałków przepłynęło Bałtyk. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na model tratwy Nord.

Jak mówi pomysłodawczyni konkursu, Maria Konkol, kierowniczka Biblioteki Miejskiej w Łebie, bezpośrednim powodem inicjatywy była rocznica przepłynięcia Bałtyku przez kapitana Andrzeja Urbańczyka i jego trzech kompanów. Przypomnijmy, wyprawa wyruszyła 28 sierpnia 1957 roku właśnie z Łeby, by 7 września dotrzeć na wyspę Lilla Karlsö w Szwecji. Dla upamiętnienia eskapady dziewięć lat temu nabrzeżu Portu Jachtowego w Łebie nadano nazwę „Nabrzeże Świerkowej Tratwy – Nord”.

- Ta wyprawa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Łeby - mówi Maria Konkol. - Wielu turystów, którzy do nas przybywają dziwi się, że rozpoczęła się właśnie w naszym porcie. Z mieszkającym na Hawajach kapitanem Urbańczykiem jesteśmy w stałym kontakcie. Ucieszył się z naszej inicjatywy, choć na rozstrzygnięcie konkursu raczej do nas nie dotrze.

Maria Konkol liczy na kreatywność i pomysłowość twórców modeli tratwy. Dotychczas na konkurs wpłynęły trzy prace, można je obejrzeć na stronie biblioteki w Łebie. Stamtąd też (oraz z naszej strony - Patronaty) można pobrać regulamin i rysunki tratwy. Termin przesyłania modeli mija 27 sierpnia tego roku. Rozstrzygnięcie nastąpi w rocznicę zakończenia niezwykłego rejsu, 7 września. Nagrodę główną w wysokości trzech tysięcy złotych funduje burmistrz Łeby, przewidziano także wyróżnienia w wysokości 500 złotych, nagrodę honorową, którą będzie srebrny medal pamiątkowy „Tratwą przez Bałtyk raz jeszcze”, nagrodę publiczności i nagrodę-niespodziankę. Najlepszy model po zakończeniu konkursu stanie się własnością biblioteki.

Cze

 

1 1 1 1