Inne

Co robić w długi weekend? Jeśli tylko nie pada - polecamy shipspotting ! Czyli fotografowanie statków. To zdrowy sposób na zagospodarowanie wolnego czasu - spacer na świeżym powietrzu, po nabrzeżach i bulwarach... I obserowanie wszystkiego, co się na morzu dzieje.

Warto zainteresować się statkami. Są odpowiedzialne za 75 do 90 proc. wszystkich ruchów masy towarowej w globalnym handlu. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, zależymy od nich  znacznie bardziej niż np. od samolotów.

Ich różnorodność - różna wielkość, funkcje, zastosowania, specjalizacje, kształty, formy i kolory -  to gwarancja, w wypadku shipspottingu, zajmującego hobby - nie tylko dla miłośników techniki. W jego realizacji może pomóc wiedza z lektury czasopism, jak "Nasze MORZE" (parz nasze archiwum http://portalmorski.pl/home/archiwum) i serwisu PortalMorski.pl, czy miesięcznika "Ships Monthly" (niestety nie ma go w salonach prasowych polskich dystrybutorów).

Shipspotting sprowadza się dziś przede wszystkim do fotografowania. Coraz liczniejsi spotterzy na świecie prezentują owoce swego hobby na specjalistycznych witrynach ze zdjęciami statków i dedykowanych serwisach społecznościowych. Ale spotykaliśmy i w polskich portach hobbystów skrzętnie notujących informacje o obserwowanych i fotografowanych statkach.

Co i kiedy obserwować w najbliższych dniach?

Zanim przedstawimy nasze rekomendacje, warto wspomnieć o pewnej kwestii. Zarówno same statki, jak  porty oraz stocznie, to bardzo skomplikowane organizmy i w związku z tym ruch statków jest dość nieprzewidywalny. Dlatego shipspotting można uznać za najtrudniejszy, wymagający najwięcej cierpliwości, najbardziej elitarny rodzaj spottingu. Trudniej upolować aparatem fotograficznym statek , niż mniejsze od niego samoloty, czy pociągi.

To dlatego nie możemy podać pewnej i dokładnej pory rozpoczęcia operacji holowania platformy Safe Caledonia do Gdańskiej Stoczni Remontowej SA, czy ostatecznych dat i godzin spodziewanych wejść innych statków, zapowiadanych poniżej.

W najbliższych dniach polecamy przede wszystkim następujące obiekty pływające spodziewane w naszych portach:

- MSC Lirica w Świnoujściu i Gdyni
Ten statek będzie "gwiazdą" początku maja wśród statków pasażerskich zawijających do polskich portów. W Gdyni otworzy sezon zawinięć wycieczkowców, a w Świnoujściu dokona historycznego dla tego portu zawinięcia stając się pierwszym pełnomorskim wycieczkowcem tam cumującym.
W Gdyni wycieczkowiec MSC Lirica będzie 1 maja (wtorek), najprawdopodobniej w godzinach 13:00-18:00, natomiast do Świnoujścia zawitać ma dzień później (w środę, 2 maja) ok. 9:00 i pozostać tam do godz. 18:00. Jak dowiedzieliśmy się w piątek od Grzegorza Włocha z zarządu Polsteam Shipping Agency Sp. z o.o. (która będzie się opiekować statkiem w polskim porcie) wycieczkowiec stanąć ma przy nabrzeżu Władysława IV czyli blisko centrum miasta - po stronie wyspy Uznam (sprawa decydowała się do niedawna - rozważano podobno także miejsce cumowania przy stanowisku nr 5 terminalu promowego). Gdy statek zacumuje już przy nab. Władysława IV, prawdopodobnie najlepiej będzie go fotografować (zwłaszcza do południa) z przystani promów miejskich ("Bielików") po stronie wyspy Wolin, a także z promów w ruchu, a także ze statków białej floty oferujących wycieczki po porcie. Rzecz jasna zachęcamy do powitania statku (z aparatami fotograficznymi w gotowości) i pożegnania MSC Lirica ze świnoujskiej plaży oraz falochronu zachodniego (tego z charakterystycznym znakiem nawigacyjnym - stawą o oficjalnej nazwie Stawa Młyny, zwaną potocznie "wiatrakiem").

- Faust
Jeden z największych samochodowców świata (długi na 227 m) i jeden z bohaterów serii dokumentalnej kanału TV Discovery "Mighty Ships" zawita do gdańskiego portu i zacumuje przy jednym z nabrzeży Gdańskiej Stoczni "Remontowej" SA prawdopodobnie już 29 kwietnia (w niedzielę) przed południem. Więcej o samym statku - tutaj.

- Safe Caledonia
Spora plaforma hotelowo-warsztatowa spodziewana jest (według informacji dostępnych w piątek, 27 kwietnia) już w sobotę rano. Piszemy o niej więcej w oddzielnym materiale. Platforma będzie holowana przez holownik pełnomorski BB Troll, oczywiście w asyście portowych holowników, lub gdańskie holowniki przejmą na redzie "władzę" nad ruchami platformy, a holownik offshore typu AHTS BB Troll wejdzie do portu gdańskiego oddzielnie - przed lub za platformą.
Według informacji dostępnych w południe, w czwartek - platforma ruszy z redy portu gdańskiego do stoczni w sobotę, 28 kwietnia o godz. 9:00. Platforma powinna dotrzeć do stoczni w ciągu 2 do 5 godzin od rozpoczęcia holowania z redy.

- Fitnes
Co prawda nie przy okazji dziewiczego zawinięcia (wytrawni spotterzy mają już go na pewno na swych zdjęciach), ale ten ciekawy statek będzie można zobaczyć w najbliższych dniach podczas wejścia do portu gdańskiego. Stanie, jak zwykle (przywożąc kruszywo budowlane), przy nabrzeżu Obrońców Poczty Polskiej (dawny "Siarkopol"). Według informacji dostępnych tuż przed długim weekendem, spodziewać się go można w Gdańsku 30 kwietnia rano (poniedziałek). To nowoczesny masowiec samorozładowczy, który bardzo sprawnie i szybko sam oddaje ładunek na nabrzeże za pomocą długiego wysięgnika z taśmociągiem, obracanego nad nabrzeże.

- inne statki
W porcie wewnętrznym Gdańska można się spodziewać dwóch masowców panamax o długości po ok. 225 m: Bariloche (przybywającego do Gdańskiej Stoczni "Remontowa" SA) i Samjohn Liberty (zacumować ma przy nab. Wiślanym). Spodziewane są (według informacji dostępnych w piątek) odpowiednio 29 kwietnia (w niedzielę) i 1 maja (wtorek).

Najlepsze miejsca spotterskie w GDAŃSKU:

- nab. Ziółkowskiego (przy Kapitanacie Portu i Latarni Morskiej oraz przystani promowej Polferries) w Nowym Porcie (wszystkie statki w ruchu do/z portu wewnętrznego);
- nabrzeże przy byłej bazie CPN (ul. Starowiślna - na Twierdzy Wisłoujście);
- Twierdza Wisłoujście;
- nabrzeża przy przeprawie promowej Westerplatte - po stronie Stogów z Przeróbką (wzdłuż ulicy Roberta de Plelo) i po stronie Nowego Portu / Letnicy (dalsza część ul. Starowiślnej);
- ul. Wiślna (przy elektrociepłowni) - od mostu (ul. Na Ostrowiu / Swojska) do ul. Wielopole
(statki przy nabrzeżu Gdańskiej Stoczni Remontowej SA);
- statki turystyczne ("biała flota") oferujące wycieczki po porcie...

Najlepsze miejsca spotterskie w GDYNI:

- Ostroga Pilotów - pirs przy Kapitanacie Portu i przy Dworcu Morskim (w przyszłości - Muzeum Emigracji);
- nieużytki i niezagospodarowana część brzegu basenu portowego pod estakadą Kwiatkowskiego - na przeciwko terminalu Stena Line (dobry widok na terminal kontenerowy BCT i na promy Stena Line);
- końcówka pirsu będącego przedłużeniem Skweru Kościuszki (nabrzeża Pomorskie i Wejściowe - za Akwarium Gdyńskim i pomnikiem J. Conrada-Korzeniowskiego.
- statki turystyczne ("biała flota") oferujące wycieczki po porcie...

Najlepsze miejsca spotterskie w SZCZECINIE:

- Wały Chrobrego - głównie widok na statki stojące przy elewatorze Ewa;
- przy pętli tramwaju nr 6 na Gocławiu - cofamy się w kierunku centrum miasta do hotelu Jachtowa - nabrzeże przy hotelu i rejon basenu jachtowego...
- fragmenty dostępnych brzegów Odry, m.in.: w rejonie ogrodów działkowych, dojście - kilkadziesiąt m na północ od Zajezdni Golęcin - do wysokości ul. Strzałowskiej / Grobla;
- z Mostu Cłowego widać nab. Regalica, ale tam jedynie małe statki (i to sporadycznie);
- statki turystyczne ("biała flota") oferujące wycieczki po porcie...

Najlepsze  miejsca spotterskie w ŚWINOUJŚCIU:

- nabrzeże przy przystani "Bielików" po stronie Wolina
(przy dobrym, mocnym słońcu - polecane głównie (tylko) rano / do południa)
- prawie całe nabrzeże Władysława IV - głównie od końca Basenu Północnego do przystani Bielików po stronie Uznamu
(przy mocnym słońcu - od południa do zmierzchu)
- przy karsiborskiej przeprawie promowej po stronie uznamskiej
- latarnia morska (wspaniały widok na dużą część portu wewnętrznego Świnoujście, na terminal LNG w budowie, na wejście do portu i "Wiatrak")
- falochron zachodni przy wejściu do portu / droga do "Wiatraka"
- plaża, zwłaszcza na Uznamie
- statki turystyczne ("biała flota") oferujące wycieczki po porcie...
 

PBS

Fot. Archiwum

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9359 4.0155
EUR 4.267 4.3532
CHF 4.3583 4.4463
GBP 4.9726 5.073

Newsletter