Inne
Marynarze pływający na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej nie będą mogli wziąć udziału w wyborach parlamentarnych.

Mieli oni nadzieję, iż nowy Kodeks Wyborczy umożliwi im udział w głosowaniu poprzez pełnomocników. Tak się jednak nie stało. Polskie prawo mówi, iż komisje wyborcze można tworzyć tylko na statkach pływających pod polskimi banderami. Tymczasem najwięksi polscy armatorzy przeflagowali swoje jednostki pod tzw. tanie bandery.

Szacuje się, iż w wyborach nie weźmie udziału około 30 tysięcy marynarzy. - Nie będą głosować także pracownicy polskich armatorów - mówi Dariusz Dowlasz, starszy marynarz. - Pływamy na statkach obcych bander, ale są polskie załogi, gdzie można by takie okręgi wyborcze jednak stworzyć dla nas.

- W Polskiej Żegludze Morskiej tworzono kiedyś komisje do głosowania - wspomina Krzysztof Gogol, doradca dyrektora PŻM. - Kiedy statki pływały pod polską banderą, na każdym z tych statków tworzyło się okręg wyborczy i marynarze bardzo chętnie głosowali.

Podczas tych wyborów nie będzie żadnej komisji utworzonej na statku - mówi Waldemar Gorzycki, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie. - Statek Nawigator XXI, który należy do Akademii Morskiej, będzie zacumowany przy nabrzeżu Wałów Chrobrego. Polska Żegluga Morska oraz Euroafrica Linie Żeglugowe nie spełniają warunków ustawowych do tworzenia obwodów głosowania na tych statkach.
0 Nic nie rozumiem
dlaczego polonia amerykańska może brać udział w wyborach a Polacy na statkach nie?
23 sierpień 2011 : 08:28 matros | Zgłoś
0
dlatego, że polska jurysdykcja rozciąga się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na terytorium polskich placówek dyplomatycznych (ambasady, konsulaty) oraz na statkach morskich i powietrznych o polskiej przynależności państwowej.

pozdrawiam serdecznie
23 sierpień 2011 : 09:02 Guest | Zgłoś
0 załogi PŻM
zdążyły poznac na własnej skórze kwalifikacje zawodowe i moralne urzędników rządu tuska dla których najważniejsze KORYTO i ślepe posłuszeństwo fuhrerowi.\nPracownikom PŻM jako elementowi niepewnemu politycznie lepiej uniemożliwic głosowanie w wyborach.
23 sierpień 2011 : 15:05 pełen BULU | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter