Inne
1 marca miało miejsce pierwsze przepłynięcie nowego promu Stena Line – Stena Transporter na trasie Hoek van Holland-Killingholme. Dzięki ogromnej powierzchni 4.057 metrów ładunkowych (blisko 290 naczep lub 240 zestawów drogowych) oraz wygodnym kabinom dla 300 kierowców ciężarówek – nowa jednostka znacznie zwiększy możliwości przewozowe na tej bardzo popularnej trasie frachtowej z Holandii do Wielkiej Brytanii.

Stena Transporter

Stena Transporter zastąpił na linii do Killingholme czarterowany prom Finnarrow, a już w listopadzie dołączy do niego bliźniacza jednostka, która z kolei zastąpi czarterowany prom Corragio. Nowe statki to supernowoczesne jednostki typu Stena Seabridger MKII, wybudowane przez należącą do Samsung Heavy Industries stocznię Geoje w Południowej Korei.

Stena Transporter ma 212 metrów długości, 26,7 metrów szerokości, a pływa z prędkością 22 węzłów. Na jego pokładzie kierowcy ciężarówek podczas przepłynięcia oprócz wygodnych kabin mają do swojej dyspozycji restaurację, bar oraz sklep. Mogą także korzystać z bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do Internetu zarówno w porcie jak i podczas przepłynięcia.

Dzięki mniejszej o ok. 200 km odległości od polskiej granicy (w porównaniu z portem Calais) – linia promowa z Hoek van Holland do Killingholme cieszy się coraz większą popularnością polskich przewoźników.

„Możliwość wykorzystania 11 godzin przepłynięcia na dobową przerwę dla kierowcy, znaczne oszczędności kilometrów w Wielkiej Brytanii, bliskość Polski, a także brak problemów z nielegalnymi imigrantami oraz niebezpiecznymi parkingami w Belgii i Francji to główne powody rosnącej popularności trasy do Killingholme” – mówi Henryk Kałużny, Freight Manager Stena Line na Polskę i Europę Wschodnią.

„Z Hoek van Holland pływamy także dwa razy dziennie do Harwich. Trasę tą obsługują największe promy typu ro-pax na świecie – Stena Britannica i Stena Hollandica – oba o niespotykanej powierzchni ładunkowej 5.500 metrów ładunkowych, umożliwiającej przewóz blisko 400 naczep lub ponad 320 zestawów drogowych. Dzięki temu nasi klienci mają możliwość realizowania poprzez Hoek van Holland dostaw ładunków zarówno do Londynu oraz Anglii południowej – połączeniem do Harwich, jak i do ośrodków przemysłowych ulokowanych w regionie Anglii środkowej i północnej – połączeniem do Killingholme. Trasę do Killingholme wykorzystują także klienci płynący w tranzycie do Irlandii skracając czas dostawy o 1 dzień i oszczędzając kilkaset kilometrów” – dodaje Henryk Kałużny.

Dane Stena Transporter

Długość: 212 m
Szerokość: 26,7 m
Liczba pasażerów: 300
Prędkość: 22 węzły
Ładowność: 4.057 m
Rok budowy: 2011r.


Źródło: Stena Line
{jathumbnail off}
1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6585 3.7325
EUR 4.2289 4.3143
CHF 4.4926 4.5834
GBP 4.9553 5.0555