Inne
Tylko jeden oficer z województwa pomorskiego został w niedzielę mianowany na generalski stopień. Prezydent RP, Bronisław Komorowski, uhonorował w ten sposób komandora Piotra Stockiego, komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, wręczając mu nominację na stopień kontradmirała.

Kontradmirał SG Piotr Stocki urodził się 16 maja 1964 roku w Gdańsku. W 1988 roku, po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, rozpoczął zawodową służbę wojskową w Marynarce Wojennej, w Morskiej Brygadzie Okrętów Pogranicza. Po powstaniu Straży Granicznej pełnił służbę w utworzonym w 1991 roku Morskim Oddziale Straży Granicznej na stanowisku kierownika sekcji łączności i informatyki Kaszubskiego Dywizjonu SG w Gdańsku Westerplatte.

W 2004 roku Piotr Stocki został dyrektorem Biura Współpracy Międzynarodowej KGSG. Był także przedstawicielem Polski w Unii Europejskiej
oraz w Radzie Zarządzającej Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Granicami Zewnętrznymi "Frontex". W lipcu 2007 roku Piotra Stockiego powołano na stanowisko komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku.

W czasie służby w MOSG kontradmirał Piotr Stocki pod-wyższał swą wiedzę. Studiował na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Ukończył studia podyplomowe w Katedrze Jean Monnet (Integracji Europejskiej) Uniwersytetu Gdańskiego. Jego hobby to muzyka klasyczna, historia wojen i akwarystyka. Kontradmirał Piotr Stocki jest żonaty, ma dwoje dzieci.


Kazimierz Netka

Komentarze   

0 Link do artykułu 17 sierpień 2010 : 12:32 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 admirał
Do czego to już dochodzi. Admirałem został oficer , który nie ukończył żadnej morskiej akademii czy szkoły.
17 sierpień 2010 : 12:32 szymek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2
Admirałem został oficer , który nie ukończył żadnej morskiej akademii czy szkoły. - ba w SG nigdy nie pracował na granicy. Cóż wystarczy być ......
19 sierpień 2010 : 23:27 wopista Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś

Źródło: