Inne
Niewidoma Ewa Ćwiek z Leżajska przez cztery mile prowadziła jacht "Antica". Kpt. Jerzy Wąsowicz mówił, że nic się nie da porównać z widokiem pełnej dumy i szczęścia twarzy Ewy.

Ten rejs był wyzwaniem
(© Tomasz Bołt )

Niewidzący Mirek Kalinowski z Rudy Śląskiej na słuch wybierał szoty na "Zawierusze", płynącej pod kierownictwem kpt. Tomasza Łangowskiego. A poruszający się na wózku inwalidzkim Bartek, schodząc przemoczony do suchej nitki z pokładu "Szkwału", uśmiechał się od ucha do ucha.

- Nie muszę widzieć morza, ja je czuję - mówił Arek Kwieciński z Leszna, który płynął na jachcie "Norda", dowodzonym przez kpt. Kazimierza Hudaka. - Wiatr, wilgoć, kropelki wody na twarzy...
W sobotę na wody Zatoki Gdańskiej wypłynęła niezwykła flotylla kilkunastu jachtów dalekomorskich. W skład ich załóg weszły 34 osoby niepełnosprawne z całego kraju (w tym trzy osoby na wózkach inwalidzkich oraz niewidomi i ociemniali), które popłynęły powitać wracającego z tygodniowego rejsu "Zawiszę Czarnego". Połowę załogi "Zawiszy" stanowią ociemniali żeglarze.

- Mimo coraz silniejszego wiatru i wzburzonego morza wszyscy pomyślnie przeszli chrzest żeglarski - mówi zadowolona Sylwia Skuza, ociemniała prezes Pomorskiej Fundacji Sportu i Turystyki Osób Niepełnosprawnych "Keja" w Gdańsku, która wraz ze Stowarzyszeniem Armatorów Jachtowych zorganizowała ogólnopolski zlot internautów z dysfunkcją wzroku "Zatokowe spotkania 2009 - poczuć morze".

- Kapitanowie jachtów, którzy zabrali niepełnosprawną załogę, wszystkim wystawili dobre oceny. A już prywatnie kapitan Wąsowicz powiedział, że sobotni rejs był dla żeglarzy ogromną przyjemnością, a dla tych którzy nie widzą - prawdziwie ciężką pracą.

Zlot internautów odbywał się pod patronatem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "Zatokowe spotkania 2009" sfinansował PFRON. Nad bezpieczeństwem załóg czuwali ratownicy z WOPR. Impreza odbyła się pod patronatem "Dziennika Bałtyckiego".


Dorota Abramowicz

Komentarze   

0
Oj będą nowe katastrofy morskie, jak niewidomi trzymają ster. Ojej!..
To juz jest przesada!!!
05 październik 2009 : 09:07 obserwator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re:
weź wyśluzuj człowieku... chodzi o to zeby ci ludzie tez mogli cos porobic, zyc w spoleczenstwie jak zwykli ludzie, uprawiac sporty itp. Nie bądx taki sceptyk - po to jest zawodowa zdrowa zaloga, zeby wypadkow nie bylo.
a prowadzenie przez tych ludzi wielkich masowcow, tankowcow i innych bajerow raczej nei bedzie mozliwe! :) ahoj!
07 październik 2009 : 07:40 dziabong Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re:
Oj nie chciałbyś być niewidomym...Chyba logiczne jest to, że byli pod fachową opieką. Niech chociaż trochę posmakują tego , czego my mamy na co dzień.
Ty jesteś katastrofą pisząc nie przemyślany tekst , brak tolerancji...
08 październik 2009 : 07:55 żeglarz,motorowodn. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re:
jakie wypadki?? wszstkiego pilnowala widzaca zaloga !!
08 październik 2009 : 08:15 p Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: