Inne
Skompletowano Żeglarską Reprezentację Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego na wyprawę „Islandia 2009”. Liczy ona 42 osoby, a trzon stanowi młodzież – 32 żeglarzy. Wśród nich są studenci, uczniowie szczecińskich techników, licealiści, gimnazjaliści.

S/y „Stary” ma za sobą wiele dalekich wypraw, w tym m.in. obejście Ameryki Południowej (wokół Hornu), i Ameryki Północnej (przez Przejście Północno-Zachodnie
Fot. Wiesław SEIDLER


Są to mieszkańcy Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. Trasa wyprawy podzielona będzie na sześć etapów, z częściowa wymianą załóg. Popłyniemy do Islandii śladem legendarnego jachtu „Witeź II” - w tym roku mija 50. rocznica tego niezwykłego rejsu, który przeszedł do historii polskiego żeglarstwa” - informuje Piotr Owczarski, koordynator wyprawy.

Owczarski przypomina, iż żeglarze ze Szczecina rozpoczęli oceaniczne pływania w latach 50-tych XX w., „kiedy to jachtem „Witeź II” z Jacht Klubu AZS - w 1959 r. - popłynęli do Islandii. Dokonali rzeczy niezwykłej. Na niewielkiej drewnianej jednostce, bez silnika, z kilkoma mapami, pokonali niebezpieczne Morze Północne i Atlantyk, sztormy, prądy oraz pełne skał przybrzeżne wody Islandii. Po 25 dniach żeglugi dopłynęli do wyspy, a następnie szczęśliwie wrócili do Szczecina”.

Witeziem II” dowodził stedy kpt. Emil Maria Żychiewicz, a w załodze byli - Ludomir Mączka, Maria Gerlach, Stanisław Tomaszewski. „Był to pierwszy jacht, który dopłynął do Islandii po II wojnie światowej. Jednocześnie pierwszy polski jacht, który dotarł do tej wulkanicznej wyspy, zwanej „Wyspą mgieł i lodu”, i jeden z nielicznych w historii światowego żeglarstwa, który pokonał bez silnika tą trudną, pionierską trasę. Szczecińscy żeglarze przepłynęli wówczas - od 12 maja do 13 lipca 1959 r. – 3.767 mil morskich i spędzili pod żaglami 1.230 godzin” - przypomina fakty koordynator obecnej wyprawy.

Celem Wyprawy „Islandia 2009”, która odbędzie się w dniach 31 maja - 1 sierpnia, będzie przypomnienie wyczynu akademików z Jacht Klubu AZS.

W
ten sposób zostaną zapoczątkowane obchody 65-lecia polskiego żeglarstwa w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Płyniemy jachtem „Stary” – także z JK AZS, a kierownikiem i kapitanem wyprawy jest znany żeglarz kapitan Maciej Krzeptowski. Patronat nad rejsem objęli Prezydent Szczecina, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, i Towarzystwo Salezjańskie. Patronem duchowym wyprawy jest św. Jan Bosko - patron młodzieży” - informuje P. Owczarski.

Dodaje, że wyprawa organizowana jest przez działaczy żeglarskich skupionych w Komitecie Społecznym „Żeglarski Szczecin” i JK AZS (Piotr Owczarski, Maciej Krzeptowski, Zenon Szostak, Janusz Charkiewicz, Witold Zdrojewski i inni).

Chcemy popularyzować Szczecin jako stolicę żeglarstwa południowego Bałtyku, realizując hasło: „Szczecin – miasto, gdzie zaczynają się wielkie wyprawy”.

Przedsięwzięcie stanie się możliwe dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Szczecin, Urzędu Marszałkowskiego, Fundacji Pro Publico Mare i innych sponsorów.

Wyprawę wspierają także szczecińskie media.

Uroczyste pożegnanie jachtu ”Stary” planowane jest 31 maja br., przy Wałach Chrobrego. Żeglarze już dzisiaj zapraszają.
0 Islandia wola Szczecin
Ciekaw jestem ile lat bedzie liczyła ta młodzież? Z pewnością wstawia jednego 18 latka, synka zakiegos zausznika i beda się tym chwalic ze młodzież bierze udział w rejsowisku...
26 marzec 2009 : 09:28 szczeciniak | Zgłoś
0 rejs
jak za komuny. Kapitanem i szefem wyprawy musi być człowiek zasłużony i w podeszłym wieku. Nie piszę- doświadczony- gdyż dzisiaj wśród żeglarzy młodszych o 30 lat od kapitana weterana jest wielu doświadczonych żeglarzy, dla których zorganizowanie, na przykład takiej jak ta, wyprawy stałoby się życiowym wyzwaniem. No cóż. W szczecińskim żeglarstwie nie ma płynnej zmiany pokoleniowej. Liczą się zasługi, a te rosną wraz z wiekiem i pogrążaniem się w kolejnych zasługach. I tak dalej. To źle wróży na przyszłość.
26 marzec 2009 : 09:53 szymek | Zgłoś
0 Islandzkie rejsy
Wspominając polskie rejsy do Islandii pan Owczarski zapomniał o pierwszym polskim jachcie, który opłynął Islandię dookoła. Był to rejs w 1968 roku na jachcie bez silnika "Euros". Rejs trwał 66 dni: w tym czasie jacht przepłynął 4.588 Mm. i odwiedził następujące porty islandzkie: Raufarhofn, Siglufiordhur i Reykjavik.
02 wrzesień 2009 : 11:20 Solanus | Zgłoś
0 Islandzkie rejsy
Wspominając polskie rejsy do Islandii pan Owczarski zapomniał o pierwszym polskim jachcie, który opłynął Islandię dookoła. Był to rejs w 1968 roku na jachcie bez silnika "Euros". Rejs trwał 66 dni: w tym czasie jacht przepłynął 4.588 Mm. i odwiedził następujące porty islandzkie: Raufarhofn, Siglufiordhur i Reykjavik.
02 wrzesień 2009 : 11:21 Solanus | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9797 4.0601
EUR 4.236 4.3216
CHF 4.3623 4.4505
GBP 4.9567 5.0569

Newsletter