Bezpieczeństwo

Minister obrony narodowej Tajwanu Wellington Koo potwierdził we wtorek, że okręt podwodny Chin wynurzył się tego dnia w Cieśninie Tajwańskiej w pobliżu umownej granicy między obu państwami.

O tym, że przed świtem w cieśninie oddzielającej Tajwan od Chin pojawił się chiński okręt, alarmowali tajwańscy rybacy, którzy prowadzili połowy w pobliżu tzw. linii mediany. Lokalne media podają, że na podstawie relacji i zdjęć zrobionych przez rybaków, którzy znajdowali się w odległości ok. 200 km od zachodniego wybrzeża wyspy, można wywnioskować, że chodzi o najnowszy okręt podwodny typu 096 (klasy Tang) o napędzie atomowym należący do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Zapytany o poranny incydent, minister Koo (Koo Li-hsiung) powiedział, że jego resort "ma dobre rozeznanie w tej sprawie", a tajwańska armia zastosowała odpowiednie środki nadzoru wywiadowczego i wykrywania.

Chińskie ministerstwo obrony nie odpowiedziało na prośbę agencji Reutera o komentarz w tej sprawie.

Władze Tajwanu zwracają uwagę, że w ostatnich latach Chiny prowadzą tzw. wojnę w szarej strefie, mającą na celu wyczerpanie wroga bez uciekania się do otwartej walki. Objawia się to wysyłaniem samolotów i okrętów w pobliże Tajwanu lub puszczaniem balonów obserwacyjnych nad jego terytorium. Rząd w Pekinie, który uznaje Tajwan za nieodłączną część Chin, nie wyklucza operacji militarnej w celu przejęcia kontroli nad wyspą.

Musimy być czujni wobec ciągłego nękania militarnego przez Chiny i gróźb związanych z działaniami w (związku z wojną w) szarej strefie, zawsze musimy być świadomi, że Chiny nieustannie, kawałek po kawałku, próbują jednostronnie zmieniać status quo - powiedział Koo.

Nie wolno nam jednak panikować ani popadać w apatię, musimy spokojnie radzić sobie z sytuacją w cieśninie"- dodał. Nie będziemy prowokować (Chin) i wzywamy je, by (one też) nie powodowały problemów - powiedział dziennikarzom.

Krzysztof Pawliszak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter