Bezpieczeństwo

Siedem fińskich myśliwców F/A-18 Hornet rozpoczyna historyczną dla Finlandii operację patrolowania przestrzeni powietrznej nad Rumunią i Bułgarią w ramach misji NATO – podała w poniedziałek Fińska Agencja Prasowa STT. Kraj przystąpił do Sojuszu w kwietniu ubiegłego roku.

W ramach natowskiej misji Air Shielding fińscy piloci będą operować z rumuńskiej bazy pod Konstancą. Pozostaje stamtąd tylko kilkaset kilometrów do okupowanego przez Rosję Krymu, w tym do bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu – podkreślono w depeszy.

Jako NATO nie zbliżamy się tam i nie prowokujemy w żaden sposób. Naszym celem jest ochrona i zabezpieczenie przestrzeni powietrznej Sojuszu nad Rumunią i Bułgarią – powiedział ppłk Rami Lindstroem, dowódca fińskiej eskadry stacjonującej na co dzień w Karelii.

Fińskie Hornety przybyły do Rumunii w ubiegłym tygodniu. Oficjalnie ich misja – po uroczystym zatwierdzeniu certyfikatu – rozpocznie się we wtorek i potrwa do końca lipca. Liczebność fińskiego personelu wojskowego to blisko 100 osób.

Finlandia została przyjęta do NATO 4 kwietnia 2023 roku, a fińskie myśliwce brały już udział w zabezpieczeniu szczytu Sojuszu w Wilnie w lipcu ubiegłego roku.

Z Helsinek Przemysław Molik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0598 4.1418
EUR 4.3318 4.4194
CHF 4.5524 4.6444
GBP 5.142 5.2458

Newsletter