Bezpieczeństwo

Tajwańskie ministerstwo obrony narodowej potępiło w czwartek Chiny za rozpoczęcie dwudniowych manewrów wojskowych wokół wyspy trzy dni po zaprzysiężeniu nowego prezydenta, określając je mianem "irracjonalnych prowokacji".

Dowództwo Teatru Wschodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) poinformowało przed 8 rano czasu lokalnego (2 w Polsce-PAP) o rozpoczęciu ćwiczeń wojskowych wokół Tajwanu.

"Jest to również silne ostrzeżenie dla separatystycznych sił +niepodległości Tajwanu+ za ich akty +niepodległości+ i poważne ostrzeżenie dla sił zewnętrznych przed ingerencją i prowokacją" - czytamy w depeszy chińskiego ministerstwa obrony.

Tajwański resort obrony oświadczył, że ubolewa nad "irracjonalnymi prowokacjami i działaniami, które podważają regionalny pokój i stabilność" oraz że odpowie poprzez rozmieszczenie sił powietrznych, morskich i lądowych "w obronie wolności, demokracji i suwerenności Republiki Chińskiej", czyli Tajwanu.

Komunistyczne władze Chin utrzymują, że Tajwan jest częścią ich terytorium i określają zaprzysiężonego w poniedziałek nowego demokratycznie wybranego prezydenta Tajwanu Laia Ching-te jako "niebezpiecznego separatystę", który sprowadzi na wyspę "wojnę i upadek".

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu podkreśla, że w obliczu "powtarzających się działań Pekinu, wszyscy oficerowie i żołnierze Armii Narodowej stoją na straży, podtrzymując silną wolę +przygotowania do wojny, niedążenia do wojny, reagowania na wojnę, nieunikania wojny+ i mają zdolność, determinację i pewność siebie, aby zagwarantować bezpieczeństwo narodowe".

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak 

Mapa: Wikimedia Commons

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter