Bezpieczeństwo

O skutecznym ataku na zbiornikowiec Mechanik Pogodin poinformował generał porucznik Mykoła Oleszczuk, dowódca ukraińskich sił powietrznych. Oleszczuk oświadczył, że celem nalotu było rosyjskie stanowisko dowodzenia znajdujące się osiadłym od dawna na mieliźnie statku.

Nagranie wideo, zarejestrowane z ukraińskiego drona zwiadowczego, pokazuje moment, w którym obiekt został zaatakowany.

Biorąc pod uwagę fakt, że użyto samolotów, dokładność trafienia i zniszczenia na dużą skalę spowodowane potężną eksplozją, można założyć, że uderzenie zostało przeprowadzone z użuciem amerykańskich pocisków wyposażonych w system JDAM lub francuskich AASM (Hammer) - spekuluje portal Militarnyi.

Zbiornikowiec rzeczno-morski Mechanik Pogodin znajduje się w lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego, 2,5 kilometra od wsi Vynohradne w powiecie skadowskim.

Uszkodzony właśnie poważnie tankowiec ma swoją historię niezależnie od najnowszego wydarzenia w ramach obecnych działań wojennych: w 2018 roku rosyjski statek został zatrzymany w porcie w Chersoniu przez ukraińskie organy ścigania. Według stałego przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie, Borysa Babina, statek znajdował się na liście sankcji NSDC i został "wykryty i udokumentowany" przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Już czasie rosyjskiej okupacji - po zajęciu Chersonia w 2022 r. Rosjanie próbowali zabrać stamdąd objęty sankcjami statek, ale nie byli w stanie tego uczynić po wejściu tankowca na mieliznę.

Od tego czasu statek znajdował się w pobliżu wsi Wynohradne, a po zajęciu prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego znalazł się w tak zwanej "szarej strefie" między Siłami Zbrojnymi Ukrainy a rosyjskimi siłami inwazyjnymi.

Jest wysoce prawdopodobne, że statek był wykorzystywany przez rosyjskie jednostki na lewym brzegu obwodu chersońskiego jako ufortyfikowany obiekt do rozmieszczania elektronicznego sprzętu wywiadowczego i obserwacyjnego.

Niektóre źródła, mniej powściągliwe niż portal Militarnyi, sugerowały, że w ataku na zbiornikowiec mogli zginąć "rosyjski generał Tepliński oraz / lub rosyjski bloger militarny znany pod pseudonimem >13<".

Mechanik Pogodin (nr IMO 9598397), to zbiornikowiec rzeczno-morski projektu 19614 ze stoczni Krasnoye Sormovo Shipyard PJSC w Niżnym Nowgorodie, przekazany do eksploatacji w 2011 roku. Statek długi na 141,00 m, szeroki na 16,60 m, o wysokości bocznej 6,10 m i zanurzeniu 3,73 m, charakteryzuje się nośnością 5600 t.
Tydzień przed zbombardowaniem zbiornikowca Mechanik Pogodin ukraińskie siły powietrzne uderzyły w rosyjskie pozycje w obwodzie chersońskim za pomocą francuskich bomb kierowanych AASM 250 Hammer.

PBS, z mediów

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter