Bezpieczeństwo

Resort finansów USA ogłosił we wtorek sankcje przeciwko pływającemu pod banderą Panamy tankowcowi, który przewoził towary z Iranu do Chin w imieniu irańskiego ministerstwa obrony. Restrykcjami objęto też dwie firmy zarejestrowane w Hongkongu i na Wyspach Marshalla.

Jak podano w komunikacie ministerstwa, objęty sankcjami tankowiec Kohana przetransportował towary należące do irańskiego Ministerstwa Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych o wartości ponad 100 mln dolarów do firm w Chinach. Statek pływa pod panamską banderą, lecz należy do dwóch firm zarejestrowanych w Hongkongu i na Wyspach Marshalla, które również trafiły na listę sankcji.

Według USA sprzedaż towarów, w tym ropy naftowej jest jednym ze źródeł przychodów irańskiego resortu obrony, dzięki którym finansuje m.in. przekazywanie dronów i rakiet dla Rosji.

"Ministerstwo obrony Iranu przewodzi destabilizującym działaniom Iranu, takim jak wspomaganie nielegalnej inwazji Rosji przeciwko Ukrainie i zaopatrywanie bojówek w broń, która zabija żołnierzy USA w Iraku i Syrii" - oznajmił wiceszef resortu Brian Nelson. "Departament (ministerstwo) Skarbu (finansów) USA jest gotowy, by zakłócać wszelkie wysiłki (irańskiego) ministerstwa, mające na celu generowanie przychodów na wspieranie tych działań" - dodał.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter