Bezpieczeństwo

Armia amerykańska powiadomiła w piątek, że zniszczyła na terenie Jemenu gotowe do wystrzelenia drony i rakiety manewrujące, należące do rebeliantów Huti, "po ustaleniu, że stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla statków handlowych i okrętów marynarki wojennej USA".

Centralne Dowództwo armii poinformowało, że amerykański atak wymierzony był w cztery drony i dwa pociski manewrujące, które miały zostać wystrzelone z kontrolowanych przez Huti obszarów Jemenu w kierunku Morza Czerwonego. Przekazało również, że wojsko ponadto zestrzeliło także trzy drony kamikadze w pobliżu statków handlowych na Morzu Czerwonym.

Jak podało Centralne Dowództwo, ostrzał przeprowadzono w czwartek i piątek, przy czym żaden statek bądź okręt nie ucierpiał.

Rebeliancki ruch jemeńskich Huti od listopada ubiegłego roku ostrzeliwuje statki handlowe, twierdząc, że stanowi to wsparcie dla walczących z Izraelem palestyńskich terrorystów z Hamasu. Ich ataki na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej zaburzyły międzynarodowy transport, (przez Morze Czerwone przepływa około 12 proc. światowej wymiany handlowej) oraz nasiliły obawy o rozprzestrzenienie się palestyńsko-izraelskiego konfliktu zbrojnego na cały obszar Bliskiego Wschodu

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter