Bezpieczeństwo

Szybkie i zwinne łodzie desantowo-szturmowe, które Szwecja przekaże Ukrainie, pomogą ukraińskiemu wojsku w walce ofensywnej na Dnieprze i innych rzekach oraz w obronie wybrzeża Morza Czarnego - zaznaczają w rozmowie z PAP szwedzcy wojskowi.

We wtorek rząd Szwecji ogłosił przekazanie 10. łodzi stridsbat 90 oraz 20 mniejszych łodzi w ramach największego do tej pory, 15. z kolei, pakietu pomocy dla Ukrainy. Możliwości wykorzystania tego sprzętu zaprezentowano na terenie bazy szwedzkiej marynarki wojennej w Berga w Archipelagu Sztokholmskim.

W obecności premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, ministra obrony Pala Jonsona oraz minister finansów Elisabeth Svantesson, a także mediów, w tym PAP, szwedzkie wojsko odegrało scenkę imitującą możliwą wymianę ognia między Rosją a Ukrainą. Pokazano, jak łodzie stridsbat 90 zwinnie poruszają się po płytkich wodach oraz łatwo dobijają do brzegu, ułatwiając żołnierzom desant. Jednostki mogą być wyposażone w karabiny maszynowe lub granatniki.

Według ministra obrony Szwecji przekazanie zaawansowanego sprzętu wojskowego wymaga szkoleń ukraińskich żołnierzy, które odbywać się będą zarówno na szwedzkim terytorium, jak i w innych sojuszniczych krajach. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Berga szwedzkie siły zbrojne przeszkolą łącznie 18,2 tys. Ukraińców, w tym oficerów wysokie szczebla. "Ma to im pomóc w dowodzeniu armią i zwycięstwie" - podkreślił Jonson.

W ramach 15. pakietu darowizny o wartości 7,1 mld koron (682 mln dolarów) ukraińskie wojsko otrzyma również miny morskie i torpedy. Ponadto do Ukrainy ze Szwecji wysłana zostanie broń artyleryjska, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe z amunicją, granatniki przeciwpancerne oraz granaty.

Z Berga Daniel Zyśk 

Fot./Rys.: Arco Ardon, Hangsna / Wikimedia Commons; Dockstavarvet

Stridsbat 90
Stridsbat 90
Stridsbat 90
Stridsbat 90Stridsbat 90Stridsbat 90

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.958 4.038
EUR 4.2519 4.3377
CHF 4.4334 4.523
GBP 5.0214 5.1228

Newsletter