Bezpieczeństwo

Pocisk balistyczny klasy Zolfaqar został wystrzelony z - jak to określiła irańska agencja informacyjna IRNA - "lotniskowca" Shahid Mahdavi w poniedziałek i trafił w wyznaczony cel na pustyni w środkowym Iranie.

Jak poinformowała we wtorek IRNA - Zolfaqar o zasięgu 750 kilometrów jest najnowszym wspólnym osiągnięciem IRGC Navy (Marynarki Wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskieji - IRGC) oraz Sił Powietrznych IRGC.

Okręty wojenne IRGC będą teraz zdolne do przenoszenia różnych typów pocisków balistycznych o zasięgu do 1750 kilometrów - stwierdzono w komunikacie IRNA.

W poniedziałek, głównodowodzący IRGC, generał major Hossein Salaami, powiedział: "Najnowsza próba wystrzelenia rakiet da elitarnym siłom możliwość uderzenia w dowolny cel na całym świecie, ponieważ ich okręty wojenne mogą płynąć do dowolnego miejsca na wodach międzynarodowych".

Iran rozszerzył swój program rakietowy w ostatnich latach w celu zwiększenia siły odstraszania - konkluduje IRNA.

Iran Isfahan (nr IMO 9209348; GT 36 014; nośność 41 971 t; ładowność 3280 TEU - dane sprzed adaptacji na cele Marynarki Wojennej IRGC) to oczywiście nie lotniskowiec, tylko adaptowany dla celów wojskowych kontenerowiec. Prawdopodobnie należałoby go klasyfikować jako moblina baza dla śmigłowców (które w niewielkiej liczbie może przyjmować na pokład) oraz różnego rodzaju łodzi (np. szturmowych) i dronów powietrznych oraz "dronów" nawodnych. Zbudowany został na zamówienie Iran Shipping Lines w 2000 roku w południowo-koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries Co Ltd w Ulsan, pod symbolem budowy 1246. Zmieniał kilkakrotnie (irańskich) armatorów i nazwy. W marcu 2023 roku został przejęty (zakupiony?) przez rząd Iranu.

Próba z irańską rakietą wystrzeloną z kontenerowej wyrzutni z - de facto (technicznie) statku towarowego - jest tylko kolejnym potwierdzeniem podnoszonych w ostatnich latach obaw co do możliwości dokonywania ataków w dowolnym miejscu na świecie (z dowolnej pozycji na morzach, a nawet w portach) ze statków cywilnych, szczególnie w kontekście "wszechobecności" bardzo dużej floty handlowej Chin.

PBS

Fot.: IRNA, inne źródła irańskie; Wikimedia Commons (CC)

Rakieta Zolfaqar
Kontenerowiec przed przejęciem przez rząd Iranu na cele Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej
Iran Isfahan w trakcie prac adaptacyjnych w stoczniowym doku
Śmigłowce i drony na pokładzie Shahid Mahdavi - byłego kontenerowca 
Rakieta ZolfaqarKontenerowiec przed przejęciem przez rząd Iranu na cele Korpusu Strażników Rewolucji IslamskiejIran Isfahan w trakcie prac adaptacyjnych w stoczniowym dokuŚmigłowce i drony na pokładzie Shahid Mahdavi - byłego kontenerowca 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter