Bezpieczeństwo

Priorytetem jest postawienie dziś na Marynarkę Wojenną - oświadczył w sobotę wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapewnił, że modernizacja marynarki będzie odbywała się po konsultacjach z wojskowymi i w oparciu o cele strategiczne.

Szef MON mówił w sobotę na konferencji prasowej w Pucku o znaczeniu polskiej armii, podkreślając rolę Marynarki Wojennej. "Priorytetem jest postawienie właśnie na Marynarkę Wojenną" - oświadczył. Przekonywał, że w dziedzinie transformacji armii w Polsce jest kontynuacja.

W przypadku Wojsk Lądowych, dokonano już dużo zakupów. Musimy teraz stawiać na Siły Powietrzne - na obronę przeciwlotniczą, przeciwrakietową. W obliczu różnych zagrożeń ważna jest także infrastruktura krytyczna, bezpieczeństwo szlaków transportowych oraz ochrona i obrona wybrzeża - powiedział szef MON.

Zaznaczył, że "Marynarka Wojenna potrzebna jest na czas pokoju i na czas kryzysu oraz tego najtrudniejszego wyzwania jakim jest wojna".

Do tego musimy przygotowywać swoje siły zbrojne" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef MON podkreślił, że bardzo mocno będzie "stawiał na Marynarkę Wojenną, zgodnie z zapotrzebowaniem, które będą zgłaszać wojskowi".

Kosiniak-Kamysz zwrócił także uwagę, że polski "plan zbrojeń rozłożony jest na kilka, kilkanaście lat".

Wiele zakupów, które się dokonywały muszą mieć zabezpieczenie finansowe nie tylko na zakupienie, ale również na użytkowanie tego sprzętu, na infrastrukturę, żebyśmy mogli z niego skorzystać - powiedział szef MON. Przyznał, że "w tym zakresie nie wszystko zostało zabezpieczone

W trakcie oficjalnych uroczystości Zaślubin Polski z Morzem, kóre odbyły się w puckim porcie rybackim, Kosiniak-Kamysz podkreślił, że morze jest niezwykle ważnym szlakiem handlowym, transportowym oraz jest ważne dla ochrony infrastruktury krytycznej.

Jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej w tak skomplikowanej rzeczywistości, w tak niebezpiecznych czasach - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił uwagę, że "nie będzie i nie ma tego bezpieczeństwa, bez silnej Marynarki Wojennej, z której nie tylko jesteśmy dziś dumni, gdy widzimy jak pięknie się prezentuje, ale tej, która ma swoje zdolności operacyjne, które muszą i będą podnoszone".

To jest zobowiązanie naszego rządu, to jest zobowiązanie nas wszystkich - zdolności Marynarki Wojennej będą podnoszone, bo muszą być, bo to jest wyzwanie naszych czasów, ochrona wybrzeża, obrona wybrzeża, jeżeli potrzeba, infrastruktury krytycznej, szlaków komunikacyjnych, to podstawowe zadanie dla Marynarki Wojennej, z którego będzie się wywiązywać - zapewnił szef MON.

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

+1 W razie W operacja "Pekin"?
Tygrysek stawia na wszystkie rodzaje sił zbrojnych i na infrastrukturę krytyczną (bez CPK i atomu), czyli na nic.
12 luty 2024 : 13:17 Tomasz Cioska | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter