Bezpieczeństwo

Nurkowie marynarki wojennej USA usiłują wydobyć z Atlantyku szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego, zestrzelonego w sobotę około 10 km od wybrzeży Karoliny Południowej. Powiadomili o tym w niedzielę urzędnicy Pentagonu.

Według "New York Timesa" operacja jest prowadzona dla amerykańskich celów wywiadowczych. Resort obrony USA twierdzi, że balon zestrzelono nad stosunkowo płytkim akwenem i dlatego wydobycie szczątków nie powinno być trudne. Nurkowie zmagają się jednak z niskimi temperaturami wody w oceanie.

"Wysiłki w sprawie odzyskania szczątków mają potrwać kilka dni. Rozpoczęły się wkrótce po tym, jak szczątki balonu uderzyły w wodę. Po zestrzeleniu przybył na miejsce zdarzenia okręt wojenny. Inne okręty floty i straży przybrzeżnej, które postawiono w stan gotowości, zostały tam również wysłane" - cytuje "NYT" urzędnika Pentagonu.

Władze Chin twierdziły, że balon, który przez kilka dni przebywał w przestrzeni powietrznej USA, służył jedynie do zbierania informacji meteorologicznych i zboczył z kursu. Według administracji prezydenta Joe Bidena była to nieco nieudolna próba szpiegowania amerykańskich instalacji wojskowych.

"Urzędnicy Pentagonu powiedzieli, bez podawania szczegółów, o podjęciu kroków, by upewnić się, że misja balonu nie przyniosła wielu owoców, gdy unosił się w pobliżu bazy lotniczej Malmstrom w Montanie i innych instalacji. Utrzymują, że Chiny mogą uzyskać takie same informacje wywiadowcze z satelity szpiegowskiego" - podkreśla "New York Times".

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Fot.: US DoD (zdjęcie ilustracyjne); collage PBS 

-13 ŻENADA!
Wydaje mi się, że można było przejąć balon w sensowniejszy sposób. Choćby za pomocą helikoptera zakotwić, przestrzelić i ściągnąć. Bez sensu postąpili.
06 luty 2023 : 06:59 Andrzej Dymczyk | Zgłoś
+1 żenada
Panie Andrzeju..zanim coś się napisze trzeba pomyśleć. Na początek proszę zapoznać się z wysokością lotu balonu. Na resztę uwarunkowań powinien Pan już sam wpaść. Życzę powodzenia.
07 luty 2023 : 14:57 kaszub | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter