Bezpieczeństwo

Szwedzka spółka Saab poinformowała w piątek 25 listopada br. o podpisaniu w Warszawie umowy z Agencją Uzbrojenia MON na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie techniczne dwóch okrętów SIGINT (Signal Intelligence) Delfin dla Marynarki Wojennej RP.

Całkowita wartość kontraktu wynosi około 620 milionów EUR, a dostawy jednostek zaplanowano na rok 2027. 

Okręt rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT służy do wspierania pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym spektrum zadań marynarki wojennej. Saab będzie pełnił rolę głównego wykonawcy, odpowiedzialnego za projekt i produkcję obu okrętów, w tym integrację zaawansowanych systemów na potrzeby misji wywiadowczych.

Okręty zostaną zbudowane w całości w Polsce przez podwykonawcę – stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. która dostarczy kompletne platformy pływające, wyposażone w napęd i wszystkie urządzenia oraz systemy okrętowe, z wyjątkiem specjalistycznych systemów zwiadu elektronicznego. Jak podkreśla Agencja Uzbrojenia, szczegółowa specyfikacja systemów SIGINT stanowi informację niejawną. Dostawa okrętów Delfin głównemu wykonawcy przez polską stocznię nastąpi po przeprowadzeniu programu prób morskich tych jednostek.

- Okręty te zapewnią bardzo szerokie zdolności rozpoznania na morzu; umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w spektrum rozpoznania radioelektronicznego SIGINT - podkreślił w wypowiedzi dla PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.

- Jesteśmy dumni, że Polska wybrała Saab jako partnera w systemach okrętów wywiadu morskiego. W realizacji tego zadania wykorzystamy nasze umiejętności i wieloletnie doświadczenie w budowie zaawansowanych platform pływających, wyposażonych w wiodące na świecie sensory w pełni zintegrowane w ramach kompletnych systemów zbierania danych na potrzeby misji wywiadowczych - mówi prezes i dyrektor generalny Saab Micael Johansson.

Jak podkreśla Saab w komunikacie, skuteczność kontraktu jest uzależniona od spełnienia określonych warunków finansowych. Oczekuje się, że wszystkie warunki zostaną spełnione i umowa wejdzie w życie do końca 2022 roku.

W komunikacie opublikowanym przez Agencję Uzbrojenia dodano, że w realizację umowy zostaną zaangażowane również inne podmioty polskiego przemysłu obronnego, "co przełoży się na znaczący udział podmiotów krajowych w tym kontrakcie".

To nie jedyne realizowane obecnie polskie zamówienie na uzbrojenie od Saaba. W październiku firma poinformowała, że ma dostarczyć Polsce kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich (zostaną one zamontowane na kolejnych niszczycielach min typu 258 Kormoran II, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding - red.) Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2026-2027.

GL, rel (SAAB)/PAP

Zdjęcia i wizualizacje okrętu SIGINT: Saab

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter