Bezpieczeństwo

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kontradmirał Xawery Czernicki podniesiono 1 września 2001 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji w piątek, 3 września, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla okrętu i jego załogi.Z tej okazji zorganizowana została uroczysta zbiórka podczas której obecna załoga spotkała się z zaproszonymi gośćmi, którzy przez 20 lat związani byli okrętem.

Odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono bogaty rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była również okazją do przyznania wyróżnień załodze.

Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Przekazał także wyrazy szacunku byłym członkom załogi, żołnierzom rezerwy oraz wszystkim związanym z okrętem, dziękując im za ich lata służby na pokładzie ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.


ORP Kontradmirał Xawery Czernicki przeznaczony jest do pełnienia roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów.

Zbudowany został przez Gdańską Stocznię "Remontową" SA i Stocznię Północną, na bazie kadłuba wykonanego przez Stocznię Północną, jako jedyny okręt swojego typu.

Przez 20 lat eksploatacji wniósł znaczący wkład w realizację przez Marynarkę Wojenną zadań sojuszniczych. Operował nie tylko na akwenach morskich okalających całą Europę, ale także daleko poza nimi. Brał udział m.in. w operacjach "EnduringFreedom" oraz "IraqiFreedom" w rejonie Zatoki Perskiej, a także uczestniczył w operacji antyterrorystycznej NATO pod kryptonimem "Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym.

Od 2010 roku, kiedy to po raz pierwszy podniesiono na burcie flagę NATO, okręt był trzykrotnie jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 1 (SNMCG 1).
W 2017 roku został pierwszym polskim okrętem skierowanym do służby w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 realizując zadania okrętu flagowego w rejonie Morza Śródziemnego, Egejskiego i Czarnego.

rel (8. FOW)

Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki
- charakterystyka podstawowa:

stocznia (okręt przebudowany / adaptowany z jednostki innego typu) - Stocznia Północna SA (obecnie Remontowa Shipbuilding SA)
symbol budowy - B890/1
budowa (przebudowa) - 2001
podniesienie bandery - 1 września 2001 r.
dane taktyczno-techniczne:
długość całkowita - 73,80 m
szerokość konstrukcyjna - 13,80 m
wysokość do pokładu głównego - 5,60 m
zanurzenie projektowe - 4,30 m
wyporność - 2390 t
prędkość - 14,1 węzła
napęd główny - 2 silniki wysokoprężne Cegielski-Sulzer 8AL25D o mocy 1080 KM każdy
uzbrojenie:
1 × morski zestaw rakietowo-artyleryjski ZU-23-2MR (czteroprowadnicowa wyrzutnia z pociskami samokierowanymi × 2; dwulufowe działo kalibru 23 mm × 1)
4 × wielkokalibrowe karabiny maszynowe
klasyfikacja - Polski Rejestr Statkówklasa - +KM 1 L3 AUT. SPECIAL PURPOSE SHIP
projekt - Stocznia Północna SA, Gdańska Stocznia Remontowa SA, Centrum Techniki Okrętowej 

Charakterystyka:

ORP Kontradmirał X. Czernicki początkowo służył jako okręt wsparcia logistycznego 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Obecnie (po przebudwie w 2009 r.) przeznaczony jest do pełnienia roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów. Posiada rozbudowane systemy łączności i dowodzenia.
Ponadto okręt ma możliwość zaopatrywania w morzu okrętów w żywność, paliwo i amunicję czy prowadzenia drobnych remontów. Może także służyć jako okręt-baza, w tym dla żołnierzy jednostek specjalnych. Okręt ma na rufie dwa stanowiska dla samochodów ciężarowych.
Posiada dwa burtowe stanowiska przeładunkowe, służące do przekazywania ładunków o masie do 250 kg, na okręty płynące obok w odległości do 60 m oraz rufowe stanowisko do przekazywania paliwa o wydajności 100 t/h.
Może przewieźć 10 standardowych kontenerów 20-stopowych. Na rufie ma lądowisko dla śmigłowca o wymiarach 20×12 m.
W skład wyposażenia wchodzi też armatka wodna o wydajności 500 m³/h, za pomocą której okręt może gasić pożary - także na innych jednostkach i 2 monitory wodno-pianowe.

Służba w ramach NATO:

10.07.2002 r. do 25.01.2003 r. - misja w Zatoce Perskiej, udział w operacji pk. Enduring Freedom
24.01.2003 r. do 10.09.2003 r. - misja w Zatoce Perskiej, udział w operacji pk. Iraqi Freedom
05.01.2010 r. do 05.12.2010 r. - okręt flagowy SNMCMG-1 wraz z polskim sztabem
30.01.2011 r. do 30.06 2011 r. - okręt flagowy SNMCMG-1 wraz z holendersko-belgijskim sztabem, operacja w rejonie M. Śródziemnego, w tym udział w operacji pk. Active Endeavour
17.01.2013 r. do 29.11.2013 r. - okręt flagowy SNMCMG-1 wraz z polskim sztabem
05.01.2017 r. do 10.07.2017 r. - okręt flagowy SNMCMG-2 waz z polskim sztabem, operacja na M. Śródziemnym, Czarnym i Egejskim

Historia służby:

Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki wniósł znaczący wkład w realizację zadań sojuszniczych. Biało-czerwoną banderę podniósł po raz pierwszy 1 września 2001 roku, a już w kolejnych dwóch latach służby, działając w składzie międzynarodowych sił morskich w rejonie Zatoki Perskiej, wziął udział w operacjach "Enduring Freedom" oraz "Iraqi Freedom". Flagę NATO po raz pierwszy podniesiono na burcie okrętu w 2010 roku, kiedy został jednostką dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Przez dwanaście miesięcy zespołem okrętów kierował polski sztab, a dowódcą zespołu był oficer polskiej Marynarki Wojennej - komandor porucznik Krzysztof Rybak.

Przez pierwsze sześć miesięcy 2011 roku, kiedy dowodzenie zespołem objął holenderski oficer i holendersko-belgijski sztab ORP Czernicki pozostał jednostką flagową tego zespołu, lecz realizując zadania na Morzu Śródziemnym, między innymi uczestnicząc w operacji antyterrorystycznej sojuszu pod kryptonimem Active Endeavour.

Trzy lata później, w 2013 roku, okręt po raz drugi został jednostką flagową zespołu SNMCMG-1, a na jego czele ponownie stanął polski oficer - komandor porucznik Piotr Sikora.

W 2017 roku ORP Czernicki został pierwszym polskim okrętem skierowanym do służby w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Dowódcą PKW Czernicki 2017 i jednocześnie pierwszym polskim oficerem, któremu powierzono dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 w rejonie Morza Śródziemnego, Egejskiego i Czarnego został komandor porucznik Aleksander Urbanowicz.

 

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery CzernickiORP Kontradmirał Xawery CzernickiORP Kontradmirał Xawery CzernickiORP Kontradmirał Xawery CzernickiORP Kontradmirał Xawery CzernickiORP Kontradmirał Xawery CzernickiORP Kontradmirał Xawery Czernicki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9293 4.0087
EUR 4.2181 4.3033
CHF 4.3136 4.4008
GBP 4.9311 5.0307

Newsletter