Bezpieczeństwo

Budowa okrętów obrony wybrzeża Miecznik jako fregat będzie służyła odstraszaniu, jest zgodna ze strategią bezpieczeństwa morskiego wypracowaną przez ośrodek prezydencki - powiedział we wtorek minister obrony .

"To są okręty, których zadaniem będzie odstraszanie ewentualnego agresora. Jak można odstraszać agresora? Poprzez wielozadaniowość i dużą siłę rażenia" - powiedział w TVP Info szef MON, który dzień wcześniej zatwierdził wniosek Inspektoratu Uzbrojenia w sprawie pozyskania tych jednostek.

Ponownie zapewnił, że będzie "nadzorował ten proces", by wykonawcy nie zawyżali ceny, a wojsko wymagań, "tak żeby za dobrą cenę, w najkrótszym możliwym czasie Marynarka Wojenna dysponowała takimi okrętami".

"Dlaczego to są większe jednostki, dlaczego to są fregaty? Również dlatego, że jest to zgodne ze Strategiczną koncepcją bezpieczeństwa morskiego RP, wypracowaną na potrzeby prezydenta Andrzeja Dudy, stworzoną przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego" - powiedział.
"Ta koncepcja jest spójna, ta koncepcja daje gwarancję tego, że Marynarka Wojenna będzie wyposażona w broń nowoczesną i realnie odstraszającą"  dodał. Wcześniejsze plany zakładały budowę okrętów obrony wybrzeża jako korwet.

Jak powiedział Błaszczak, "siła rażenia jednej fregaty będzie podobna do siły rażenia Morskiej Jednostki Rakietowej" - złożonej z dwóch dywizjonów jednostki nabrzeżnej.

Minister powtórzył, że okręty mają zostać zbudowane w krajowych stoczniach, nie tylko należących go Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale także w prywatnych.

"Sukcesem zakończyła się kooperacja polskich stoczni prywatnych z PGZ związana z budową niszczycieli min" - przypomniał, nawiązując od projektu Kormoran II, z których pierwszy okręt jest w służbie, dwie kolejne mają wejść do linii. "Oczywiście skala wyzwania w postaci budowy fregaty jest dużo większa i stawia większe wymagania i oczekiwania, ale jestem spokojny, że do tego dojdzie" - powiedział.

Według informacji MON przedstawionej we wtorek sejmowej komisji obrony okręty programu Miecznik mają zostać przekazane Marynarce Wojennej do 2033 r.

Fot.: gov.pl

+3 Dobra wiadomość
No to do emerytury się przebujam w stoczni na dobym etacie załatwionym dzięki wujkowi z PiS skoro aż do 2033 będą budowane mieczniki
17 marzec 2021 : 06:37 Janeczek | Zgłoś
+2 Fregaty odstraszające
Jeszcze nie powstały a ja już się ich boję.... że pójdą w ślady promu. Mówić można wszystko (szczególnie w rządowej telewizji). Liczą się czyny a tych nie ma i nie widzę aby były. Zaraz zostanie ogłoszone studium wykonalności, strategia działania..... a potem Pan Błaszczak będzie się tłumaczył, że wszystko idzie z planem, może położy stępkę i... kolejne wybory. A potem to niech się martwi opozycja. A jak wygra PiS to się zmieni Pana Błaszczaka na Pana Obajtka i znowu będą strategie, odstraszania, okręty podwodne widmo i inne helikoptery Macierewicza. Dyzma wiecznie żywy.
17 marzec 2021 : 09:35 Krzysiek-1972 | Zgłoś
-2 odstraszanie
pan minister samym wyglądem i wypowiedziami tak odstrasza naszych wrogów, że już chyba tych fregat to nie trzeba budować.
17 marzec 2021 : 13:09 bar | Zgłoś
-1 Fregaty
Ciekawe kto wygra w tych zawodach?
Minister Błaszczak na fregatach czy sekretarz stanu Gróbarczyk na dużych promach.
Póki co prowadzi Gróbarczyk bo ma już stępkę (nie będącą stępką) do promu numer 1, a ma ich być 6. Błaszczak ma zamiar zadowolić sie tylko 2 okretami, jest więc w lepszej sytuach. Trzymajmy kciuki za obydwóch marzycieli.
17 marzec 2021 : 13:37 Andy | Zgłoś
+1 Siecznik
Gdzieś na złomowisku w Szczecinie wala się słynna stępka. Wkrótce może się przydać. Zmieni się tylko plakietkę.
17 marzec 2021 : 14:47 Wat | Zgłoś
-1 stelth
One beda stelth. Dla wroga i swoich. Super k..wa tajna technologia.
17 marzec 2021 : 19:43 kumi | Zgłoś
-3 już czuję się bezpiecznie....
...zgodne ze Strategiczną koncepcją bezpieczeństwa morskiego RP, wypracowaną na potrzeby prezydenta Andrzeja Dudy... PREZYDENT zaciągnął się do Marynarki ? A narty ?
....okręty programu Miecznik mają zostać przekazane Marynarce Wojennej do 2033 r.... Skąd to znamy ? Następne "Ślązaki" ? Ta trzynastka (20-33) to jakieś fatum.
17 marzec 2021 : 20:39 maciek2 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.958 4.038
EUR 4.2519 4.3377
CHF 4.4334 4.523
GBP 5.0214 5.1228

Newsletter