W środę, 7 sierpnia, po raz pierwszy w historii do polskiego portu wejdą okręty japońskie, o czym informowaliśmy - jako pierwsi - już w lutym. W gdyńskim porcie zacumują trzy jednostki wchodzące w skład Dywizjonu Szkolnego Morskich Sił Samoobrony Japonii (Japan Maritime Self-Defense Force - JMSDF).
Będą to dwa okręty szkolne Kashima i Shirayuki oraz niszczyciel Isoyuki. Podczas pobytu marynarzy japońskich w Gdyni będzie można między innymi uczestniczyć w niecodziennym powitaniu jednostek japońskich, wejść na pokład jednego z okrętów, posłuchać koncertu w wykonaniu Zespołu JMSDF, czy też kibicować podczas meczu piłkarskiego pomiędzy polskimi i japońskimi marynarzami. Wizyta zakończy się w sobotę, 10 sierpnia.
Czytaj także: Japońskie okręty w Gdyni! - pierwsza zapowiedź wizyty
Okręty japońskie na polskie wody terytorialne weszły już we wtorek, 6 sierpnia. Na ich powitanie z portu wojennego w Gdyni-Oksywiu wyszła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko, która towarzyszyła im również, gdy - już od rana - kotwiczyły na redzie.
Załogi japońskich okrętów czas na redzie we wtorek spędzały bardzo pracowicie. Zaobserwować można było marynarzy dokonujących drobnych poprawek powłoki malarskiej na nadbudówkach i kadłubach okrętów. Malowano nawet kotwice. Pomiędzy okrętami panował całkiem spory ruch szalup, kutrów i pontonów opuszczonych z pokładów japońskich okrętów. W rejonie kotwiczenia japońskiej odbywały się też ćwiczenia nurków. Inni marynarze zajęci byli m.in. obsługą pobierania paliwa z cumującej przy burtach okrętów barki bunkrowej polskiego producenta i dystrybutora paliw.
Oficjalne powitanie zespołu okrętów japońskich zaplanowano na środę (7 sierpnia) oddaniem narodowego salutu armatniego przez japoński okręt szkolny JMSDF Kashima oraz okręt-muzeum ORP Błyskawica. Oba okręty oddadzą po 21 strzałów armatnich (naprzemiennie, zacznie okręt japoński) na cześć obu krajów - Polski i Japonii. Początek salutu zaplanowany jest na godzinę 08:25 (a nie, jak wcześniej informowano o 08:40). Po zakończeniu salutu armatniego, o godzinie 09:00, okręt zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim (naprzeciwko Oceanarium) blisko centrum Gdyni.
Zespół okrętów japońskich pod dowództwem kontradmirała Fumiyuki Kitagawa przywita zastępca Dowódcy Marynarki Wojennej szef Sztabu wiceadmirał Ryszard Demczuk.
Pozostałe dwa okręty zespołu zacumują w porcie handlowym przy Nabrzeżu Francuskim. Na pokład jednego z nich, okrętu szkolnego JMSDF Shirayuki, będzie można wejść w środę (od godziny 14:00 - 17:00) i w czwartek (w godzinach 13:00 - 17:00) i zobaczyć jak wygląda służba na jednostce japońskiej.
W czwartek, 8 sierpnia, o godzinie 08:30, delegacja japońskiego Dywizjonu Szkolnego złoży wieniec przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Tego samego dnia o godzinie 14:00 rozpocznie się godzinny koncert Zespołu Morskich Sił Samoobrony Japonii, który odbędzie się na Nabrzeżu Pomorskim przy cumującym okręcie szkolnym JMSDF Kashima (naprzeciwko Oceanarium). Dwie godziny później, o 16:00, na Narodowym Stadionie Rugby (Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego) rozpocznie się mecz piłki nożnej pomiędzy polskimi i japońskimi marynarzami.
W sobotę, 10 sierpnia, okręty japońskie opuszczą Gdynię i wspólnie z fregatą rakietową ORP Gen. T. Kościuszko rozpoczną pierwsze w historii polsko-japońskie manewry morskie typu "Passex". Szczegóły ćwiczenia zostaną ustalone podczas odprawy załóg, która odbędzie się we wtorek, 6 sierpnia, na jednej z jednostek stojącej na redzie gdyńskiego portu.
Wizyta trzech okrętów Morskich Sił Samoobrony Japonii (Japan Maritime Self-Defense Force - JMSDF) jest pierwszą wizytą w historii współpracy obu krajów. Jest efektem rozmów szefów rządów Japonii i Polski. Marynarze odbędą wspólne ćwiczenia na wodach Bałtyku dając początek dwustronnej współpracy na morzu. Z Azji do Europy, w tym do Polski, drogą morską trafia największy tonaż importowanych towarów. Kooperacja z dalekowschodnim partnerem pozwoli m.in. na wymianę nowych doświadczeń w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na morzu i osłony szlaków komunikacyjnych. Ponadto będzie to okazja do zapoznania się ze specyfiką szkolenia kadr oficerskich. Na pokładach japońskich okrętów Dywizjonu Szkolnego młodzi oficerowie, którzy zakończyli studia, odbywają praktyki morskie na różnych akwenach światowych. Rejs okrętów japońskich organizowany jest przez JMSDF w ramach współpracy międzynarodowej oraz promocji przyjaznych relacji z innymi państwami.
Czytaj także: Japońskie okręty już płyną (m.in.) do Gdyni
Podczas rejsu, w ramach którego zawijają do Gdyni, japońskie okręty odwiedzają łącznie porty 18 państw na całym świecie pokonując dystans 30 tysięcy mil morskich. Jest to de facto rejs dookoła świata. Przypomnijmy, że w rejsie tym trzy japońskie kręty zawinęły na początku czerwca do Pearl Harbor, pod koniec czerwca przeszły przez Kanał Panamski, następnie odwiedziły porty w USA i Kanadzie. Po naszej stronie Atlantyku zespół japońskich okrętów zawinął do Portsmouth w Wielkiej Brytanii, skąd wyruszył na Bałtyk. Po zawinięciu do naszego portu Kashima, Shirayuki i Isoyuki mają odwiedzić w Europie jeszcze Kilonię, Brest, Barcelonę, a na koniec Split lub Taranto. Następne etapy wokółziemskiego rejsu zespołu okrętów japońskich, wyznaczone zostaną przez zawinięcia do Dżibuti w “Rogu Afryki” i Colombo na Sri Lance, Yangon (Rangoon) w Birmie (Myanmar), a następnie do Sihanoukville (Kambodża) i Da Nang (Wietnam).
Okręty japońskie, mające w sierpniu odwiedzić Gdynię, swój obecny długi rejs rozpoczęty w stolicy Japonii 22 maja, a zakończą go - również w Tokio - pod koniec października br.
REL (MW RP), Media4Sea
Fot.: Media4Sea