Bezpieczeństwo, Granice

W czwartek, 29 lipca niszczyciel min ORP Kormoran współpracował z pakistańską fregatą PNS Zulfiquar w ramach wspólnych ćwiczeń tzw. PASSEX.

Jak poinformowała Marynarka Wojenna RP, załogi okrętów przećwiczyły m.in. procedury manewrowania w szykach, prowadzenie łączności radiowej i sygnałowej oraz podejścia okrętów do uzupełniania zapasów w niewielkich odległościach. Na zakończenie, marynarskim zwyczajem, przeprowadzono tzw. steam past, czyli pożegnanie jednostek i wzajemne oddanie honorów.

Niszczyciel min ORP Kormoran został zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding. Okręt, przeznaczony do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, został wykonany ze stali amagnetycznej i jest wyposażony w zintegrowany system dowodzenia, obserwacji podwodnej, posiada także zdalnie sterowane pojazdy do niszczenia min. To najnowocześniejsza jednostka tej klasy w NATO, która w całości została zaprojektowana i zbudowana w Polsce. Przy tym projekcie współpracowało ponad pół tysiąca polskich podmiotów i instytucji oraz dostawców. Okręt wchodzi w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

AL, rel (Marynarka Wojenna RP)

Fot.: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża; Załoga ORP Kormoran / Marynarka Wojenna RP / Facebook

-1 PASSEX ?!
Jak to ? Odbywające się na Bałtyku ćwiczenia PASSEX zakończyły się w marcu, a tu informacja, o tym, że w lipcu trwały jakieś wspólne polsko-pakistańskie ćwiczenia ?! I skąd taki egzotyczny gość , jak pakistańska fregata, na Bałtyku ?
30 lipiec 2021 : 18:20 Jato | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter