Bezpieczeństwo, Granice

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że minionej doby separatyści w Donbasie siedem razy naruszyli rozejm, w tym przy użyciu broni zabronionej przez umowy mińskie. Nie poinformowano o stratach. Marynarka wojenna twierdzi, że na Morzu Azowskim doszło do rosyjskiej "prowokacji".

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w piątek rano, że minionej doby w Donbasie zarejestrowano siedem przypadków naruszenia przez przeciwnika rozejmu, który wszedł w życie pod koniec lipca. Wspierani przez Rosję separatyści otwierali ogień m.in. z zabronionych przez porozumienia mińskie moździerzy kalibru 82 i wielkokalibrowych karabinów maszynowych - przekazano.

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w czwartek wieczorem, że nocą ze środy na czwartek na Morzu Azowskim jednostki rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) "po raz kolejny podjęły próbę utrudnienia legalnych działań" grupy jednostek marynarki wojennej Ukrainy.

Zaznaczono, że "bez względu na prowokacje i działania mające na celu ograniczenie swobodnej żeglugi" ukraińskie siły kontynuowały pełnienie swoich zadań.

Jak podało MSZ w Kijowie, Rosja od przyszłego tygodnia do października zamknie część Morza Czarnego w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej dla żeglugi okrętów wojennych i statków innych państw, tłumacząc to manewrami wojskowymi. Resort wyraził protest wobec tej decyzji i zaapelował do Moskwy o jej cofnięcie.

Na tle obecnego zwiększania swojej wojskowej obecności wzdłuż granicy z Ukrainą na lądzie Rosja zdecydowała się na wzmocnienie eskalacji na morzu. Przerzuca wojskowe okręty z Morza Kaspijskiego i wzmacnia swój militarny potencjał w regionie Morza Czarnego i Azowskiego oraz, mimo braku podstaw prawnych, zdecydowała się zamknąć ten akwen dla wojskowych okrętów innych państw, w tym Ukrainy - napisało ministerstwo.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

-1 po co
Po co to Ukrainie , lepiej bylo jako tako się dogadać niż próbować odbijać zniszczony Dombas i rosyjski KRYM , jakby co Niemcy i francuzy się zwina , co jest z góry wiadome , a USA nigdy nie przesla poważnych sił na morze czarne , dotacji poważnych i pieniędzy Ukraina też nie dostanie , jakkolwiek dużo lepiej mają Białorusini i Lukaszenka jaki jest stabilizuje sytuację , Ukraina będzie powoli dogorywac , bo nie potrafi wystawić kogoś w miarę niezależnego ,
18 kwiecień 2021 : 09:27 romek | Zgłoś
-4 To Rosja jest agresorem !
Po co Ukrainie ?! A dlaczego się nie zapytasz po co Rosji ?! Ukraina broni swojej niepodległości i należy się jej uznanie i chwała za to. A Rosja jak zwykle jest agresorem. Krym jest rosyjski, jak PRL była rosyjska. Nie wszystko na czym Rosjanie położyli łapę jest ich. Wzorem dla ciebie jest Białoruś ? Jeśli tak, to nie ma się co dziwić poglądom.
18 kwiecień 2021 : 13:18 Jato | Zgłoś
-1 Rosyjski Krym?
Rosyjski to Ty jesteś Romku. Krym jest terytorium Ukrainy. Ale widzę teskno Ci do okupacji rosyjskiej.
19 kwiecień 2021 : 18:40 M. ADAM | Zgłoś
+6 Gdzie Tamiza, a gdzie Morze Czarne ?
Zdjęcie z nieśmiertelnym HMS Belfast. Czy w redakcji nie ma żadnego zdjęcia z ukrańskim, lub rosyjskim okrętem ? Tamiza to jednak nie Dniepr i nie Wołga.
18 kwiecień 2021 : 13:10 Jato | Zgłoś
+5 UkraińskieDziady
12 milionów ludzi uciekło z Ukrainy w ostatnich 7 latach , to bankrut bez przyszłość
19 kwiecień 2021 : 13:00 Stephan | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter