Bezpieczeństwo, Granice

Kanadyjska, notowana na giełdzie firma Kraken Robotics Inc. podpisała 1 września kontrakt na dostawę systemów przeciw-minowych ze stocznią Remontowa Shipbuilding z grupy kapitałowej Remontowa Holding, budującej okręty dla Marynarki Wojennej RP.

W ramach tego kontraktu Kraken dostarczy holowany sonar Synthetic Aperture Sonar typu Katfish™, wciągarkę Tentacle® oraz autonomiczny system wodowania i podejmowania sonaru z wody (ALARS).Wyposażenie firmy Kraken zostanie zainstalowane i zintegrowane na pokładzie nowych niszczycieli min typu "Kormoran II" dla Marynarki Wojennej RP.

Stocznia Remontowa Shipbuilding poinformowała, że do korzystania z sonaru zostaną przystosowane obie jednostki seryjne - ORP Albatros i ORP Mewa, przy czym część wyposażenia będzie znajdować się na stałe na obu okrętach, natomiast sonar obserwacji bocznej (Katfish 180 Towed SAS System) wraz z autonomicznym systemem wodowania (Autonomous Launch and Recovery System – ALARS) jest zestawem pojedynczym i będzie okrętowany na tej z jednostek, której misja wymagała będzie wykorzystania sonaru.

Zgodnie z zapisami kontraktu dostawa wyposażenia do stoczni powinna nastąpić do 1 listopada 2021 r.

Komandor Piotr Sikora, szef Oddziału Morskich Systemów Walki Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych powiedział: "Budowa nowych możliwości i pozyskanie najbardziej zaawansowanego sprzętu jest niezbędne do przeciwdziałania zagrożeniu min morskich w trudnych strefach płytkiej i bardzo płytkiej wody. Taki był nasz cel podczas długich i skomplikowanych prób naszego pierwszego okrętu - ORP Kormoran".

"Katfish™ wyprodukowany przez Kraken spełnił wszystkie nasze wymagania, o czym świadczą nasze testy na morzu. Unikatowe możliwości tego systemu zapewnią nam znacznie większą wydajność i pozwolą zbudować siłę na miarę XXI wieku. Jesteśmy przekonani, że dzięki tak zaawansowanemu sonarowi typu Syntetic Aperture Sonar na pokładzie, nasze nowe niszczyciele min pod polską banderą i flagą NATO wniosą ogromny wkład w budowanie krajowego i międzynarodowego bezpieczeństwa na morzu w obliczu wyzwań związanych z minami morskimi w XXI wieku" - podkreślił kmdr Piotr Sikora.

Jak wyjaśnia dalej Remontowa Shipbuilding, zastosowanie sonaru holowanego Kraken Katfish 180 powinno pozwolić załodze niszczyciela min na uzyskanie świadomości sytuacyjnej dotyczącej ogólnego ukształtowania dna oraz lokalizacji obiektów podwodnych w czasie niemal rzeczywistym wraz z możliwością bieżącej oceny stopnia powierzchniowego sprawdzenia badanego obszaru dna morskiego.

Sonar bazuje na technologii apertury syntetycznej SAS uznawanej obecnie za najbardziej skuteczną dla potrzeb wykrywania i lokalizacji małych obiektów podwodnych na dość dużych zakresach wykrywania. Zastosowane w sonarze rozwiązania pozwalają uzyskiwać wysokorozdzielcze obrazy sonarowe przy zachowaniu znacznych prędkości holowania.

Karl Kenny, prezes i dyrektor generalny Kraken zauważył: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania tego kontraktu na dostawę naszych systemów Katfish™ i ALARS przeznaczonych dla nowych okrętów przeciw-minowych Marynarki Wojennej RP. Kraken jest zaszczycony, że może współpracować z tak zaangażowanym sojusznikiem NATO. Ze względu na wymaganą poufność, Kraken nie może ujawnić szczegółów dotyczących kontraktu - poza stwierdzeniem, że jest on znaczący i tym, że oczekujemy, iż będzie on silnym czynnikiem wspierającym szanse naszych systemów w innych krajach NATO. Jeśli Polska odniesie sukces w eksporcie swoich nowych okrętów typu MCMV (niszczycieli min) typu "Kormoran II" do innych krajów, mogłyby się pojawić dodatkowe możliwości sprzedaży Katfish™ i ALARS na tych międzynarodowych rynkach".

Kraken Robotics Inc. jest firmą zajmującą się technologiami morskimi oraz produkcją i sprzedażą opartych na oprogramowaniu czujników, baterii podwodnych, pędników i strerów strumieniowych oraz podwodnych systemów robotycznych. Siedziba firmy znajduje się w St. John's w Nowej Fundlandii, z biurami w Dartmouth w Nowej Szkocji; Toronto w Ontario; Bremen & Rostocku w Niemczech; oraz w Bostonie w stanie Massachusetts.

rel, PBS

Rys.: Kraken

Sonar i system ALARS Krakena dla niszczycieli min typu ''Kormoran II''
ORP Kormoran
Sonar i system ALARS Krakena dla niszczycieli min typu ''Kormoran II''ORP Kormoran

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter