Bezpieczeństwo, Granice

BAE Systems z powodzeniem przeprowadziło serię prób pierwszej w swoim rodzaju, autonomicznej łodzi, która pozwoli marynarkom wojennym wyjść poza granice ludzkiej wytrzymałości dzięki bezzałogowym jednostkom mogącym podróżować dalej, dłużej i w bardziej nieprzyjaznym środowisku.

Autonomiczny demonstrator łodzi półsztywnej Pacific 950 (P950), został użyty do opracowania i sprawdzenia innowacyjnych technologii, które mogą sprawić, że misje morskie będą szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze, przenosząc relację człowiek – maszyna na nowy poziom.

Opracowana wspólnie z ekspertami przemysłu obronnego L3Harris i MSI Defense Systems, P950 jest wyposażona w zautomatyzowane technologie odpowiedzialne za podejmowanie decyzji nawigacyjnych, dzięki czemu jej zdalni operatorzy mogą skupić się na kluczowych informacjach dotyczących misji. Z myślą o zwiększeniu możliwości istniejących okrętów, technologia została zaprojektowana tak, aby można było wyposażyć w nią łodzie półsztywne, takie jak BAE Systems Pacific 24, które są obecnie eksploatowane w całej flocie jednostek nawodnych Royal Navy.

Łódź może działać do 10 dni z „prędkością patrolową” lub przebyć 300 mil morskich w trybie pościgu, osiągając prędkość do 45 węzłów, wykonując jednocześnie misję kierowaną zdalnie lub półautonomiczną. Próby przeprowadzone przez BAE Systems wykazały, że technologia zapewnia unikalną zdolność do wykonywania złożonych, wieloetapowych misji i wsparcia zaawansowanych zadań dynamicznych, zapewniając jednocześnie lepszą świadomość sytuacyjną i przyczyniając się do szybszego i skuteczniejszego podejmowanie decyzji przez użytkowników jednostek morskich.

Łódź ma potencjalne zastosowanie w wielu misjach, w tym w operacjach antypirackich, kontroli granicznej, gromadzeniu informacji wywiadowczych, bezpieczeństwie morskim i ochronie jednostek. Zastosowanie autonomicznych jednostek w obszarach wysokiego ryzyka pozwoliłoby na wykonywanie operacji bez narażania marynarzy na niebezpieczeństwo.

- Ta technologia stanowi ogromny krok naprzód w interakcji między człowiekiem a maszyną, łącząc zaawansowaną autonomiczną technologię z ludzkimi możliwościami, aby przezwyciężyć wiele wyzwań w trudnych warunkach na morzu - powiedział Mike Woods, główny technolog w dziale Maritime Services firmy BAE Systems. - Łódź pozwoli utrzymać marynarzy z dala od niebezpieczeństw, jednocześnie umożliwi im reagowanie na coraz bardziej zróżnicowane, często nieprzewidywalne scenariusze, z którymi zmagają się każdego dnia. Pomoże też szybciej podejmować decyzje w skomplikowanych i niejednoznacznych sytuacjach.

Precyzyjne strzelanie

Łódź została zaprogramowana tak, aby zachowywać się inteligentnie, i odpowiednio ustawić się względem potencjalnego zagrożenia. Jej system uzbrojenia, opracowany przez MSI Defense Systems we współpracy z BAE Systems, pozostaje pod kontrolą operatora-człowieka. Dzięki temu łódź może działać i poruszać się autonomicznie, jednak zawsze w pętli decyzyjnej znajduje się wysoko wykwalifikowany operator, podejmujący ostateczną decyzję o namierzeniu celu i otwarciu ognia.

Weryfikacja technologii

Po raz pierwszy bezzałogowa łódź została sprawdzona w ramach eksperymentu w 2015 r. i przetestowana w ramach ćwiczenia Royal Navy Unmanned Warrior w 2016 r. Obecnie prace nad łodzią, we współpracy z brytyjskim Ministerstwem Obrony, zostały już zakończone, dzięki czemu demonstrator technologii P950 znajduje się w zaawansowanym stadium gotowości. Dalsze prace będą prowadzone przez BAE Systems w najbliższych miesiącach, aby udowodnić, że technologia może być zintegrowana z używanymi obecnie okrętowymi systemami kierowania walką (CMS). Łódź półsztywna przejdzie również kolejne próby, m.in. weźmie udział w ćwiczeniu NATO REPMUS, które odbędzie się w Portugalii jeszcze w tym roku.

Mike Woods dodał: „Przez ostatnie cztery lata współpracowaliśmy nad rozwojem tej pierwszej w swoim rodzaju technologii. Jesteśmy dumni, że znacznie rozwinęliśmy autonomiczne technologie morskie, stawiając Wielką Brytanię na pozycji prekursora w tej wyjątkowej przestrzeni, zapewniając kluczową przewagę tam, gdzie jest to konieczne”.

rel (BAE Systems)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter