Bezpieczeństwo, Granice

Władze Argentyny podały, że udało się określić położenie zaginionego 15 listopada 2017 r. okrętu podwodnego ARA San Juan obsługiwanego przez 44-osobową załogę. Okręt znajduje się 800 m pod powierzchnią wody w pobliżu Półwyspu Valdes w argentyńskiej Patagonii.

Został on zlokalizowany na południowym Atlantyku dzięki zdalnie sterowanej sondzie podwodnej - zaznaczono w komunikacie ministerstwa obrony i marynarki wojennej Argentyny. Centrum operacyjne poszukiwań mieściło się na pokładzie amerykańskiego okrętu Ocean Infinity, który został wynajęty we wrześniu br. dla prowadzenia dalszych poszukiwań.

Komunikat o odnalezieniu wraku okrętu podwodnego San Juan został wydany dwa dni po zakończeniu uroczystości upamiętniających zaginięcie okrętu z udziałem rodzin załogi - zauważa agencja Associated Press.

Okręt podwodny ARA San Juan zaginął 15 listopada ub.r.

Rzecznik ministerstwa obrony, Rodolfo Ramallo przypomniał, że próby zlokalizowania zaginionego okrętu podejmowały jednostek z wielu krajów. W poszukiwaniach uczestniczyły okręty i samoloty z 13 państw. "Teraz zaczyna się dla nas nowy etap, który zależy od tego, w jakim stanie znajduje się okręt podwodny. Z tego wyniknie, jak będziemy postępować" - ocenił.

Krótko przed zaginięciem dowództwo okrętu sygnalizowało krótkie spięcie w baterii akumulatorów, kiedy wracał on z Ushuai na południu Argentyny do macierzystego portu Mar del Plata, 400 kilometrów na południe od Buenos Aires. Potem w okolicach, gdzie znajdował się okręt, odnotowano echo silnej eksplozji. Co naprawdę stało się z okrętem, wykaże śledztwo.

mars/

+2 Okręt
Sprawa ciekawa lecz mało prawdopodobne by dokładnie podane były przyczyny katastrofy okrętu
Chyba że był to naprawdę wypadek niezależny od załogi.
17 listopad 2018 : 11:18 Bo5 | Zgłoś
+8 co przczytałem w argentyńskiej La Nacion
ARA(Armada Argentina)San Juan został znaleziony przez statek specjalistyczny Seabed Constuctor w minioną sobotę o godz.0030.Seabed Constuctor aktualnie już znajduje się drodze do Afryki Południowej,skąd pochodzi.Został wynajęty przez amerykańską firmę Ocean Infinity,działającą na zlecenie argentyńskiego rządu.San Juan został zlokalizowany na głębokości nieco ponad 900 m.Leży na dnie silnie sfalowanym przez prądy morskie.Kadłub jest przechylony na lewą burtę,dwa pióra śruby napędowej są zagłębione w mule,część dziobowa z przedziałem pomieszczenia baterii jest oddzielona od reszty kadłuba.Kodłub jest uszkodzony przez implozję,a rozrzut szczątków jest niewielki,co wg.gazety sugeruje ,że implozja nastąpiła blisko dna,gdzie spoczywa okręt.Prezydent ogłosił 3 dniową żałobę w państwie.Rodziny poległych marynarzy domagają się szczegółowego śledztwa w sprawie i ukarania winnych zaniedbań,które doprowadziły do tragedii.
18 listopad 2018 : 10:05 8989 | Zgłoś
+2 z Gaceta Marinera oraz YT
Kontrolowana przez rząd amerykańska firma Ocean Infinity została wybrana przez władze argentyńskie w procedurze bezprzetargowej za sumę 7,5 mln.dol.,na warunkach''nie znaleziono,nie płacimy''Wrak odkryto w miejscu już przeszukanym przez poprzednio zaangażowane do poszukiwań firmy,które jednakowoż nie dysponowały takim ''hi-tech]''jak Ocean Infinity.Wrak spoczywa blisko miejsca określanego jako obszar wystąpienia anomalii hydroakustycznej,a wskazanego,w ubiegłym roku, przez Agencję powołaną do monitorowania przestrzegania Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią atomową.Oficer prowadzący konferencję prasową(na YT)potwierdził,że część dziobowa okrętu jest oddzielona o kadłuba,a dwa pióra śruby (z 7miu)są zagłębione w mule.Jednakże kadłub zachował wyprostowaną pozycję,a tylko kiosk okrętu(hiszp.vela) jest przechylony na lewą burtę pod kątem prostym.Jakość posiadanych zdjęć nie pozwala określić czy kiosk oddzielił się od kadłuba.
19 listopad 2018 : 09:49 8989 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter