Bezpieczeństwo, Granice

Dzisiaj, 30 maja okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wyszły z macierzystych portów w Świnoujściu i Gdyni kierując się do portu Kłajpeda. Tym samym marynarze 8. FOW rozpoczynają udział w największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku – BALTOPS 18. 

Podczas postoju w Kłajpedzie (Litwa) przeprowadzona zostanie faza portowa ćwiczenia tzw. "Pre-Sail Conference", w ramach której odbędą się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające manewry na morzu. Na spotkaniach tych ustalane będą szczegóły ćwiczeń, dowódcy okrętów dostaną również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. 

Okręty w morze wyjdą ponownie ponownie w najbliższą niedzielę, 3 czerwca. Zasadnicze siły biorące udział w tegorocznej edycji ćwiczenia BALTOPS wyjdą z portów i rozpoczną praktyczne manewry na morzu, gdzie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji morskiej.

W ćwiczeniu pk. BALTOPS 18 weźmie udział niemal 40 okrętów z kilkunastu państw. Będą to okręty z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego oraz m.in. na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. 

8. Flotylla Obrony Wybrzeża skierowała do udziału w ćwiczeniu trałowce ORP Dąbie i ORP Wicko z 12. Dywizjonu Trałowców, ORP Gopło i ORP Wdzydze z 13. Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP Kraków z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Ponadto w ćwiczeniu wezmą udział żołnierze i sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, a także Brzegowa Grupa Ratownicza oraz 43. Batalion Saperów z 3. Flotylli Okrętów.

Ćwiczenia BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty szósty.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)

Fot.: 8. FOW

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter