Bezpieczeństwo

Rozwój współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego to zasadniczy cel kolejnej edycji rozmów sztabowych między siłami morskimi Polski i Francji. Rozmowy odbyły się w czwartek 14 lutego w Gdyni. Stronie polskiej przewodniczył wiceadmirał Ryszard Demczuk, zastępca dowódcy MW – szef Sztabu MW, delegacji Marine Nationale natomiast, kontradmirał Charles-Henri du Ché, odpowiedzialny za współpracę międzynarodową.

Po oficjalnym rozpocząciu rozmów, przystąpiono do podsumowania protokołu z ostatnich rozmów sztabowych, które odbyły się w listopadzie 2011 roku w Paryżu oraz omówiono stopień realizacji poszczególnych przedsięwzięć.
Szczególną uwagę zwrócono na realizację postanowień Porozumienia Technicznego o współpracy w dziedzinie bezpiecznego nurkowania oraz wykonywania prac podwodnych, podpisanego w czerwcu ubiegłego roku w Gdyni przez przedstawicieli ministrów obrony narodowej obu państw.

Polsko-francuska grupa robocza podczas spotkania w listopadzie 2012 roku ustaliła zakres obszarów współpracy oraz kalendarz spotkań i realizację wspólnych projektów. Jednym z nich jest projektowanie dekompresji do działań przeciwminowych, czyli dla nurków minerów, z wykorzystaniem aparatów nurkowych o półzamkniętym obiegu czynnika oddechowego CRABE. Jest to m.in. efekt współpracy szefostwa Ratownictwa Morskiego DMW z CEPHISMER - instytutem badawczym francuskiej marynarki wojennej w Tulonie, zajmującym się rozwojem w dziedzinie nurkowania oraz wdrażaniem technologii.

Delegacje zapoznały się z prezentacjami dotyczącymi wizji rozwoju Marine Nationale do 2020 roku oraz planami rozwoju Marynarki Wojennej RP do 2022 roku. Goście przedstawili również swoje dotychczasowe doświadczenia z udziału w antypirackiej Operacji Atalanta.

W trakcie rozmów podkreślono korzyści wynikające z udziału fregaty ORP Gen. K. Pułaski w zorganizowanym przez marynarkę francuską ćwiczeniu SPONTEX 2011 na Atlantyku w zakresie osłony transportu morskiego i tras żeglugowych przed atakami okrętów podwodnych. Jeszcze w tym roku, w takich właśnie ćwiczeniach, weźmie udział fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Strona francuska zaprosiła także do udziału we wspólnych manewrach okręt podwodny ORP Orzeł.

W dalszym ciągu będzie kontynuowana współpraca szkoleniowa poprzez udział okrętów w ćwiczeniach planowanych przez siły morskie obu krajów. Rozmowy sztabowe zakończyły się podpisaniem protokołu w sprawie dalszej współpracy w tym udziału okrętów obu stron we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku oraz Atlantyku i Morzu Śródziemnym.

 

+1 Rozmowy sztabowe.
Poruszona zostanie także kwestia uzbrojenia okrętów podwodnych Scorpene, w kosy bojowe i kamienie do kiszenia kapusty.
15 luty 2013 : 10:36 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter