Bezpieczeństwo, Granice

Wydzielone siły Marynarki Wojennej przygotowują się do zabezpieczenia Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Marynarze chemicy i przeciwlotnicy oraz morscy lotnicy przeprowadzili ćwiczenia i treningi, aby podczas czerwcowych mistrzostw efektywnie i szybko reagować na ewentualne zagrożenia.

Wykrywanie skażeń oraz likwidacja potencjalnych zagrożeń to główne zadania stojące przed pododdziałami chemicznymi. Obecnie, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, chemicy z 8 i 43 Batalionu Saperów MW uczestniczą w ćwiczeniu zgrywającym. Marynarze trenują działania rozpoznania i likwidacji skażeń oraz prowadzą rozpoznanie toksycznych środków przemysłowych. Ćwiczą praktyczne umiejętności związane z użyciem specjalistycznej aparatury do wykrywania skażeń. W symulowanych warunkach zagrożenia środkami chemicznymi marynarze trenują także procedury związane z neutralizacją potencjalnych zagrożeń.

W środę (16 maja) piloci z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej ćwiczyli wspólnie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej. Na czas mistrzostw to śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-17 będzie zabezpieczał przerzut zastępu strażaków w zagrożone miejsca, tak aby czas reakcji skrócić do minimum. Załoga śmigłowca MW zaprezentowała strażakom maszynę oraz zapoznała z procedurami zachowania się na pokładzie oraz bezpieczeństwa podczas lotu.

Już pod koniec marca egzamin z gotowości zdali marynarze-przeciwlotnicy z 8 i 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego Marynarki Wojennej . Podczas mistrzostw będą oni jednym z ogniw zabezpieczających właściwy poziom bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej RP.

Jednym z głównych atutów marynarzy jest fakt, iż w bardzo krótkim czasie mogą zareagować na zaistniałe zagrożenia. W czasie mistrzostw będą pełnili całodobowe dyżury bojowe.

1 1 1 1