Bezpieczeństwo

W piątek, 23 marca, przeciwlotniczy Marynarki Wojennej zakończyli zintegrowane szkolenie bojowe na poligonie w Ustce. W trakcie dwutygodniowego szkolenia marynarze-przeciwlotnicy strzelali do celów powietrznych i naziemnych, doskonaląc umiejętności obsługi zestawów artyleryjskich, rakietowych, dowodzenia i łączności. W pierwszym tygodniu Dywizjony szkoliły się osobno – 8 Dywizjon Przeciwlotniczy (8 Flotylla Obrony Wybrzeża) na przykoszarowym placu ćwiczeń w Dziwnowie, a 9 Dywizjon Przeciwlotniczy (3 Flotylla Okrętów) na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. W tym czasie główny nacisk położono na doskonalenie umiejętności specjalistycznych i ogólno wojskowych oraz przygotowanie sprzętu do działań w warunkach poligonowych. Doskonalono również tematykę związaną z obsługą systemów dowodzenia i łączności, a także umiejętności dowódców w procesie planowania walki przeciwlotniczej.
 

Fot. P. Wojtas  

Drugi tydzień szkolenia (na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce), rozpoczęto od serii zadań ogniowych do wolnolecącego celu powietrznego. Trenowano zadania związane z przygotowaniem uzbrojenia do strzelania, jego obsługą i konserwacją. Doskonalono przygotowanie pododdziałów do logistycznego i bojowego zabezpieczenia działań. W trakcie szkolenia przeprowadzono sprawdzenie wykorzystania możliwości taktyczno-bojowych sprzętu w warunkach bojowych. Trenowano także umiejętności maskowania stanowisk ogniowych. Kulminacyjnym momentem w czasie szkolenia baterii przeciwlotniczych były zadania ogniowe z użyciem zestawów artyleryjskich i rakietowych. Wśród nich znalazły się strzelania do niskolecących środków napadu powietrznego i do nagle pojawiających się śmigłowców. Ćwiczenia sił przeciwlotniczych są stałym elementem systemu szkolenia Marynarki Wojennej. Stanowią one przygotowanie do działań w warunkach bojowych, a także pozwalają utrzymać ciągłą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Fot. P. Wojtas  

8. Dywizjon Przeciwlotniczy
jest pododdziałem taktyczno-ogniowym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do bezpośredniej osłony przeciwlotniczej głównych sił i obiektów 8. FOW (tj. sił okrętowych i obiektów brzegowych) oraz ruchomych i stałych elementów zabezpieczenia logistycznego. Siły jednostki mogą zwalczać pojedyncze i grupowe środki napadu powietrznego w zakresie małych i bardzo małych wysokości, lecące z dowolnego kierunku na kursach spotkaniowych i oddalających się w granicach możliwości zestawów rakietowych i artyleryjskich. Dowódcą 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego jest kmdr por. Roman JADANOWSKI. 9. Dywizjon Przeciwlotniczy
jest pododdziałem taktyczno-ogniowym przeznaczonym do bezpośredniej osłony przeciwlotniczej głównych sił i obiektów 3. Flotylli Okrętów i stanowisk dowodzenia Marynarki Wojennej. Historia 9 dywizjonu przeciwlotniczego sięga roku 1974, kiedy to na bazie rozformowywanej 5 baterii artylerii stałej nakazano sformować 9 dywizjon artylerii przeciwlotniczej. Po wielu przekształceniach i zmianach w 2006 roku został podporządkowany 3 Flotylli Okrętów i stacjonuje w Ustce. Jednostka wielokrotnie uzyskiwała miano „Przodującego Oddziału Brzegowego” na szczeblu flotylli (1993-1995 i 1998-2002) oraz a na szczeblu Marynarki Wojennej (1994, 1995, 1999, 2000 i 2001). Dowódcą 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego jest kmdr por. Michał Pawełka.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9643 4.0443
EUR 4.2619 4.3481
CHF 4.3643 4.4525
GBP 4.9462 5.0462

Newsletter