Bezpieczeństwo, Granice
MARYNARKA WOJENNA W XVII FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY


Niesamowita okazja czeka w tym roku na miłośników morza i spraw morskich. Marynarka Wojenna wystawiła do licytacji na rzecz XVII Finału WOŚP „miejscówkę” na jednodniowy rejs okrętem podwodnym typu „Kobben”. Pierwszy raz w historii będzie można wziąć udział w takiej licytacji. Drugi rok z rzędu Orkiestra zacznie grać od strony morza, na okręcie Marynarki Wojennej. Jerzy Owsiak przybędzie do portu w Szczecinie na pokładzie okrętu ORP „Kraków”. Marynarka Wojenna będzie razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy od Gdyni do Świnoujścia.

Jak co roku Marynarka Wojenna wystawiła na aukcjach liczne pamiątki, upominki i przedmioty związane z polskimi siłami morskimi. Ten rok przyniósł także coś nowego. Po raz pierwszy, w 90-letniej nowożytnej historii Marynarki Wojennej, każdy przez jeden dzień może stać się marynarzem okrętu podwodnego – jeśli tylko wygra licytację. Szczęśliwy zwycięzca przejdzie podwodny chrzest morski, którego jednym z elementów jest wypicie wody morskiej pobranej z głębokości, na której przebywa okręt. Będzie mógł także usiąść za sterami oraz obserwować przez peryskop jednostki nawodne.

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpocznie się w Szczecinie, do którego główny organizator akcji Jerzy Owsiak dotrze na pokładzie okrętu transportowo-minowego ORP „Kraków” pod dowództwem kpt. mar. Dariusza Golonki, wchodzącego w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Od godziny 09:00 do 14:00 przy nabrzeżu „Wały Chrobrego” okręty: ORP „Kraków” oraz holownik MW H-10 zostaną udostępnione do zwiedzania. W tym samym czasie przy Nabrzeżu Władysława IV w Świnoujściu będzie można zobaczyć trałowiec ORP „Drużno” oraz okręt transportowo-minowy ORP „Gniezno”, a o godzinie 13:00 na Placu Rybaka koncertować będzie Orkiestra Garnizonowa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

W Gdyni, przed Klubem Marynarki Wojennej „Riwiera” (ul. Zawiszy Czarnego 1) rozpocznie koncert Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Artyści wystąpią o godzinie 12:05. Niespełna pół godziny później rozpoczną się występy: zespołu klubu MW „Riwiera”, „Małe Róże”, „Róże Wiatru”, zespołu wokalnego „Eskadra”, zespołu muzycznego VI LO, dzieci z Przedszkola nr 44 w Gdyni oraz solistów. W tym dniu przeprowadzona zostanie także aukcja pamiątek i upominków związanych z Marynarką Wojenną. Na publiczność, która tego dnia odwiedzi Klub MW „Riwiera” w Gdyni, czekać będzie wojskowa grochówka. Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej o godzinie 13:30 zagra również w ZMCh YMCA w Gdyni.

W Ustce, w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, o godzinie 10:30 rozpocznie się koncert zespołu „Kozak-Dance”. W tym dniu przeprowadzona zostanie także licytacja pamiątek i upominków związanych z Marynarką Wojenną oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej.

Marynarze w Świnoujściu i Ustce będą także czuwać nad bezpieczeństwem kwestujących osób.

Komentarze   

0 Link do artykułu 08 styczeń 2009 : 09:21 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 historia
......Po raz pierwszy, w 90-letniej nowożytnej historii Marynarki Wojennej....Czy też jest starożytna historia MW RP?
08 styczeń 2009 : 09:21 czytelnik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jejuś!!!!!!!!
Jak się cieszę!!!! Ale czad!!! Jak ja kocham te okręty,ech.... Pozdrówki dla 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia!
08 styczeń 2009 : 20:29 andrea Szczecin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Super pomysł
Chętnie bym popłynął, ale obawiam się, że nie przebiję się z kasą :(
15 styczeń 2009 : 10:23 g Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1

Źródło: