Jesteś Tutaj: Żegluga Żegluga śródlądowa
Dołącz do nas

Żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa i rzeczno-morska ● Barki ● Statki rzeczno-morskie

Śluza w Brzegu Dolnym jest osuszana. Zaczyna się jej remont

Email Drukuj

Śluza w Brzegu Dln. Fot. Ladar/CC/wikimedia

Rozpoczyna się remont śluzy w Brzegu Dolnym. Jej zamknięcie na początku grudnia 2014 r. sparaliżowało ruch statków na Odrze i – pośrednio – ponownie ożywiło dyskusję o nieudolności władz sprawujących pieczę nad drogami wodnymi.

Kłopoty ze śluzą. Poseł obwinia wiceministra Gawłowskiego

Email Drukuj

Nieszczelne dolne wrota śluzy w Brzegu Dolnym. Fot. Mirosław Wiktorski

Pisaliśmy już o awarii śluzy w Brzegu Dolnym. Zamknięto ją i wstrzymano transport Odrą jednostek zbudowanych w stoczniach rzecznych. W końcu je przepuszczono, bo firmom groziły ogromne straty. Kłopoty z żeglugą będą i w tym roku. Za tę sytuację, według posła Piotra Chmielowskiego, odpowiada m.in. wiceminister Stanisław Gawłowski.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Prawo wodne pomija problemy żeglugi

Email Drukuj

Kpt. ż. ś. Czesław Błocki, właściciel firmy żeglugowej Trans - Wod, eksploatującej na Wiśle rzeczne statki wycieczkowe i transportowe, uważa, że projekt nowej ustawy o Prawie wodnym posiada poważne wady.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Projekt ustawy wodnej trafił do konsultacji

Email Drukuj

Zapoczątkowano konsultacje umożliwiające zgłaszanie uwag do projektu nowej ustawy Prawo wodne. Projekt ustawy dostępny jest do wglądu oraz dla zgłaszających uwagi i opinie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Wszystkie grzechy polskich rzek (cz. 2)

Email Drukuj

– Nie chcę gloryfikować poprzedniego ustroju, ale do czasu transformacji ustrojowej struktura administrowania drogami wodnymi oparta była na tej, jaką zastano po wojnie. Całe zło na rzekach zaczęło się po roku 1989 – ocenia kpt. Andrzej Podgórski, rzecznik Stowarzyszenia Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej.

Wszystkie grzechy polskich rzek (cz. 1)

Email Drukuj

Odra Fot. Robert33/wikimedia/CC

– Całe zło z żeglugą śródlądową zaczęło się po roku 1989, kiedy to administrowanie drogami wodnymi przekazano ekologom, czyli kompletnym dyletantom w sprawach utrzymywania infrastruktury transportowej – mówi w rozmowie z portalem RynekInfrastruktury.pl Andrzej Podgórski, wiceprezes Stowarzyszenia „Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej”.

Barka dopłynęła

Email Drukuj

Zestaw z ogromną barką przepłynął pod mostem w Gryfinie w minioną środę.

Ogromną barkę, zbudowaną we wrocławskiej stoczni rzecznej Malbo, dopchano w minionym tygodniu do Szczecina. Morski holownik zaciągnie ją teraz do Rotterdamu. Na ten rok zaplanowano kolejne podobne transporty Odrą, ale czy dojdą do skutku? Przeszkodą może być zamknięta śluza w Brzegu Dolnym.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Port dla tankowców powstanie na Wiśle?

Email Drukuj

Kolejny port bałtycki ma szansę powstać w Polsce. Warunki do tego stworzył Urząd Morski w Gdyni, pogłębiając i poszerzając szlak żeglowny wiodący z Zatoki Gdańskiej przez Śmiałą Wisłę i Kanał Płonie na Martwą Wisłę.

Po drugie: autostrada wodna na Wiśle. Po bocznokołowcach pozostał tylko... film Piwowskiego

Email Drukuj

Jedynym filmem dokumentującym dawną parową żeglugę pasażerską na Wiśle pozostaje... "Rejs" Marka Piwowskiego. Ta kultowa komedia filmowa w rzeczywistości obrazuje w krzywym zwierciadle PRL, rządzoną przez Władysława Gomułkę. Równocześnie pokazuje jednak, jak wyglądały parowe bocznokołowce pasażerskie i jak przebiegały rejsy wczasowe, jakie organizowały dla ludzi pracy Fundusz Wczasów Pracowniczych i Przedsiębiorstwo Państwowe Żegluga Warszawska pod hasłem: "Pracujesz na lądzie, wypoczywaj na wodzie". 

Transport wodny w Polsce – dwa światy. Podsumowanie 2014 roku (cz. 2)

Email Drukuj

Druzgocący raport NIK, przepychanki międzyresortowe, „rejs prawdy” i zamknięcie śluzy w Brzegu Dolnym. Rok 2014 w żegludze śródlądowej wywołał wiele emocji. Niestety, w większości wypadków, negatywnych.

Strona 1 z 30PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook