FRI 22.08.2014

Aktualizowano07:52 GMT

NEWS:
Jesteś Tutaj: Żegluga Żegluga śródlądowa
Dołącz do nas
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa i rzeczno-morska ● Barki ● Statki rzeczno-morskie

Polska i Niemcy wspólnie poprawią parametry żeglugowe Odry

Email Drukuj

Opracowanie koncepcji regulacji Odry granicznej i likwidacja miejsc limitujących głębokości tranzytowe. Takie będą główne cele współpracy polsko-niemieckiej w zakresie poprawy parametrów żeglownych na Odrze. Umowa pomiędzy rządami Polski i Niemiec w tej sprawie ma zostać podpisana 18 września.

Zapaść w żegludze śródlądowej. To najsłabiej wykorzystywana gałąź transportu

Email Drukuj

fot. Piotr Trochymiak/CC/wikimedia

Inicjatywy samorządów, takie jak przekop przez Mierzeję Wiślaną lub port przeładunkowy w Solcu Kujawskim, mogą wzmocnić pozycję żeglugi śródlądowej w Polsce. Obecnie to najsłabiej wykorzystywana gałąź transportu w kraju. Jest jednak szansa na jej ożywienie, bo ekologiczny transport rzekami i kanałami wspiera Unia Europejska. W Polsce brakuje jednak zarówno infrastruktury, jak i floty.

Przekop przez Mierzeję w 2022 r.: Data realna czy magiczna?

Email Drukuj

Prezydent Elbląga krytykuje rząd za opieszałość w budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną i twierdzi, że data zakończenia inwestycji w 2022 r. jest „absurdalna”. Resort infrastruktury ani nie potwierdza, ani nie prostuje tego terminu – informując, że harmonogram zostanie podany w trakcie konsultacji społecznych, czyli za kilka miesięcy.

Wilk: Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną leży w interesie całej UE

Email Drukuj

Jerzy Wilk, prezydent Elbląga, uważa że budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną powinna rozpocząć się jak najszybciej. Wilk krytykuje rząd za opieszałość w tej sprawie, a pomysł, by kanał oddać do użytku dopiero w 2022 r., nazywa „absurdalnym”.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Szlakiem flisaków z Ulanowa do Gdańska

Email Drukuj

Prawie cztery tygodnie trwał X. Flis Wiślany na historycznym szlaku handlowym Ulanów - Gdańsk, zorganizowany tradycyjnie przez Ligę Morską i Rzeczna oraz Bractwo Flisackie pod wezwaniem św. Barbary w Ulanowie. Spływ jachtów i łodzi zakończył się 25 lipca w marinie w Błotniku obok Gdańska, położonej nad odnogą Martwej Wisły. Uczestników flisu, głównie młodzież ze szkolnych kół LMiR z różnych regionów kraju, witał Andrzej Królikowski, prezes LMiR, i przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Przekop Mierzei Wiślanej: Za sześć lat rozpocznie się budowa kanału?

Email Drukuj

Są szanse ze za 6 lat rozpocznie się budowa przekopu Mierzei Wiślanej, choć jeszcze w ubiegłym roku premier Donald Tusk odrzucał możliwość utworzenia kanału łączącego wody zalewu z Zatoką Gdańską. Teraz rząd radykalnie zmienia zdanie, a Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wciąga projekt na listę prac legislacyjnych rządu.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Na początek potrzeba półtora miliarda złotych

Email Drukuj

Z Janem Zarębskim, prezesem zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu, rozmawia Kazimierz Netka.

Kolejny krok do przywrócenia żeglowności na Odrze

Email Drukuj

18 września zostanie podpisana umowa polsko-niemiecka dotycząca inwestycji, które przywrócą Odrze żeglowność.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Warsztaty na wiślanym szlaku

Email Drukuj

Warsztaty terenowe "32 km sześc. wody Wisły! - jak ją zagospodarować" przygotowały wspólnie Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Odbędą się one 5 września na pokładzie statku wycieczkowego Wanda płynącego z Nieszawy do Grudziądza.

Po drugie Wisła: Bocznokołowiec Ksawery Lubecki wciąż jeszcze stoi w stoczni

Email Drukuj

Już w sierpniu ubiegłego roku bocznokołowiec pasażerski Ksawery Lubecki miał rozpocząć rejsy z turystami na wiślanych trasach wiodących z Warszawy do Płocka, Włocławka, Góry Kalwarii czy na Zalew Zegrzyński. Na razie 50-metrowy kadłub tego weterana śródlądowej żeglugi, dawnego holownika Warmia, rdzewieje na Odrze.

Strona 1 z 24PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...