Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Żegluga Żegluga śródlądowa
Dołącz do nas

Żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa i rzeczno-morska ● Barki ● Statki rzeczno-morskie

Zarząd województwa chce rozbudować muzeum grunwaldzkie i odrestaurować Kanał Elbląski

Email Drukuj

Wózek na pochylni Całuny, Kanał Elbląski (Fot.: Wikimedia Commons)

Rozbudowy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz rewitalizacji Kanału Elbląskiego na wybranych odcinkach chce zarząd województwa warmińsko-mazurskiego. Chcąc zyskać dofinansowanie unijne zgłosił inwestycje do Kontraktu Terytorialnego dla Warmii i Mazur.

Wiślana konferencja na statku

Email Drukuj

Statek, na którym odbyła się konferencja (Fot.: UM w Grudziądzu)

Przedstawiciele RZGW w Gdańsku wzięli udział w konferencji naukowo-samorządowej na temat śródlądowych dróg wodnych w Polsce pt. "Kaskada Dolnej Wisły - szansa czy zagrożenie". Uczestnicy konferencji zebrali się na statku, który płynął Wisłą z Grudziądza do ujścia.

Krajowe rzeki odpowiadają za zaledwie 0,4 proc. transportu. Rząd stara się o międzynarodowe wsparcie na ich użeglowienie

Email Drukuj

Krajowe rzeki odpowiadają za zaledwie 0,4 proc. transportu. Rząd stara się o międzynarodowe wsparcie na ich użeglowienie (Fot.: pixabay)

Zgodnie z planami rządu do 2030 roku ma zostać przywrócona żeglowność polskich rzek, co w sumie ma kosztować ok. 70 mld zł. Resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej liczy na wsparcie z zewnątrz, ponieważ przez Polskę przebiegają trzy ważne międzynarodowe szlaki. W tym roku chcemy przystąpić do Porozumienia AGN o śródlądowych drogach wodnych międzynarodowego znaczenia, a w 2017 roku do transeuropejskiej sieci transportowej - zapowiada wiceminister.

Rząd chce wskrzesić transport rzeczny. Mechanizm inwestycyjny ma zapewnić miliardy finansowania

Email Drukuj

Według założeń ministerstwa Górna Odra zostanie dostosowana do parametrów IV klasy żeglowności do 2020 r. (Fot.: pixabay)

Największe polskie rzeki - Wisła i Odra - kiedyś były integralną częścią transportowego krwiobiegu. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce wskrzesić krajowy transport śródlądowy. Resort tworzy wehikuł do inwestycji w żeglowność. W wielki wielomiliardowy projekt chce zaangażować firmy energetyczne, banki, ubezpieczycieli, porty, a także środki unijne.

Rząd zdeterminowany. Będzie specustawa w sprawie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Email Drukuj

Będzie specustawa w sprawie przekopu przez Mierzeję Wiślaną (Fot.: Wikimedia Commons)

Przekop przez Mierzeję Wiślaną, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym ma być wykonany do 2022 roku. Żeby to się udało, rząd chce skorzystać ze specjalnych przepisów, które przyśpieszą procedury związane z realizacją tego zadania. Projekt specustawy znajduje się obecnie w konsultacjach społecznych. Jeszcze w tym roku przepisy mają wejść w życie. Będą dotyczyły także modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin.

Około 30 mld zł będzie kosztowało przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze

Email Drukuj

Do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się 30 proc. transportu (Fot.: Pixabay)

30 mld zł to szacunkowy koszt przywrócenia pełnej żeglowności na Odrze – powiedział w środę we Wrocławiu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Według założeń ministerstwa Górna Odra zostanie dostosowana do parametrów czwartej klasy żeglowności w 2020 r.

Rząd chce do 2030 r. przywrócić żeglowność rzek. Koszt inwestycji wyniesie 70 mld zł

Email Drukuj

Żeglowność rzek ma być przywrócona do 2030 roku, co w sumie ma kosztować 70 mld zł

Priorytetem rządu są inwestycje na Odrze, gdzie wkrótce ruszą prace związane z likwidacją wąskich gardeł. Realizacja rządowego programu ma przynieść korzyści całej gospodarce - rozwinie się transport rzeczny, a wraz z nim ta gałąź przemysłu, oraz poprawi się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Żeglowność rzek ma być przywrócona do 2030 roku, co w sumie ma kosztować 70 mld zł.

Zakończono prace na Śluzie Miejskiej nr 2 w Bydgoszczy

Email Drukuj

Śluza Miejska nr 2 w Bydgoszczy po remoncie (Fot.: RZGW w Gdańsku)

Już ponad miesiąc działa bez zakłóceń wyremontowana Śluza Miejska nr 2 w Bydgoszczy. Remont tego ważnego obiektu Bydgoskiego Węzła Wodnego trwał od wiosny 2014 r. i pochłonął 11,027 mln. zł.

Nowe przeprawy na Motławie. Gdańsk zyska, czy straci?

Email Drukuj

Mniej więcej w tym miejscu będzie przebiegać kładka. Wodniacy obawiają się utrudnień w żegludze. Fot.: Sławomir LewandowskiKilka dni temu w Gdańsku oficjalnie rozpoczęła się inwestycja, która ma mniej więcej tyle samo przeciwników, co zwolenników. Mowa o kładce na Motławie, która połączy ul. Wartką z wyspą Ołowianka.

Powstaje komitet kierujący inwestycjami w żegludze śródlądowej

Email Drukuj

Spotkanie przygotowujące powołanie Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych (Fot.: MGMiŻŚ)

Wiceministrowie środowiska, rozwoju, energii oraz infrastruktury i budownictwa, marszałkowie i wojewodowie, prezesi zarządów portów, firm sektora transportowego i logistycznego, energetycznego, finansowego oraz samorządu gospodarczego wzięli udział w spotkaniu przygotowującym powołanie Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. Odbyło się w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Poprowadził je Jerzy Materna, sekretarza stanu w tym resorcie.

Strona 1 z 39PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook