Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Żegluga Żegluga śródlądowa
Dołącz do nas

Żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa i rzeczno-morska ● Barki ● Statki rzeczno-morskie

Wojewoda mazowiecki: potrzebny kompleksowy program pogłębiania Wisły

Email Drukuj

Fot.: Pixabay

Według wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, potrzebny jest kompleksowy program pogłębiania Wisły, nie tylko w środkowym jej biegu, ale na całej długości tej rzeki, co zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz umożliwi rozwój transportu wodnego.

WWF Polska: „Godzina dla Ziemi - Godzina dla Wisły"

Email Drukuj

Fot.: Pixabay

Ochronie Wisły jest poświęcona tegoroczna akcja ekologów z WWF Polska "Godzina dla Ziemi". Organizacja obawia się, że rządowe plany przywrócenia żeglowności na Wiśle spowodują „gigantyczną katastrofę ekologiczną”.

Wiceminister Witkowski: kanał przez Mierzeję otworzy Polskę północnowschodnią dla żeglugi

Email Drukuj

Wizualizacja kanału przez Mierzeję Wiślaną

Kanał przez Mierzeję Wiślaną otworzy bardzo ważny obszar Polski północnowschodniej, a co za tym idzie pewnej części Europy, dla światowej żeglugi - powiedział we wtorek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Prezydent: śródlądowy transport wodny jest tańszy i bardziej ekologiczny niż drogowy

Email Drukuj

Fot.: Piotr B. Stareńczak

Transport wodny śródlądowy jest tańszy i bardziej ekologiczny niż np. drogowy, powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, po tym, jak podpisał akt ratyfikacyjny europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN).

Elbląg: Zalew Wiślany jest niewykorzystywany. Zmieńmy to!

Email Drukuj

Widok na Zalew Wiślany z okolic Piasków na Mierzei Wiślanej (Fot.: Wikipedia)

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że inwestycja dotycząca budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną staje się coraz bardziej realna. Pozwoli to na większe wykorzystanie obszar Zalewu Wiślanego, który jest aktualnie najmniej wykorzystywanym terenem w Europie, mimo swojego ogromnego potencjału - mówi portalowi "RynekInfrastruktury.pl" Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu.

Eksperci WWF: regulacja Wisły jest nieekonomiczna i zagraża środowisku

Email Drukuj

Fot.: Pixabay

Wymarcie migrujących w górę rzeki gatunków ryb, zniszczenie unikalnych ekosystemów i siedlisk ptaków oraz ogromny koszt - to rezultat, jaki zdaniem ekspertów przyniesie przywrócenie żeglowności na Wiśle.

Żegluga śródlądowa - uśpiony potencjał

Email Drukuj

Fot.: Wikimedia Commons

Polski sektor żeglugi śródlądowej przeżywał swój okres świetności niemal pół wieku temu. Kolejnych kilka dekad to natomiast czas zaniedbania i braku inwestycji. Branża ta nie jest jednak gospodarczym przeżytkiem, o czym świadczy prężne jej funkcjonowanie na zachodzie Europy, a nawet tuż za naszą wschodnią granicą. 

Mosty Gdańsk i Projmors wykonają dokumentację budowy kanału żeglugowego

Email Drukuj

Umowę podpisano w siedzibie Urzędu Morskiego w Gdyni. Fot.: materiały prasowe

Umowę na wykonanie dokumentacji dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (potocznie zwaną Przekopem Mierzei) podpisano w siedzibie inwestora, Urzędu Morskiego w Gdyni. Dokument ze strony UM parafowali dyrektor Wiesław Piotrzkowski i Andrzej Kajut, główny księgowy. Tomasz Michnowicz podpisał umowę jako reprezentant konsorcjum firm: Mosty Gdańsk i Biura Projektów Budownictwa Morskiego Projmors.

Trzeci etap akcji lodołamania zakończony

Email Drukuj

Lodołamacz Żbik (Fot.: RZGW w Szczecinie)

W dniu 15 lutego br. lodołamacze Odyniec oraz Dzik rozpoczęły pracę od ponownego, trzeciego już, wyłamania rynny na jeziorze Dąbie, następnie, w późniejszej części dnia, pracę na jeziorze przejęły lodołamacze Świstak oraz Żbik

Nowe lodołamacze na Dolnej Wiśle za 74 mln zł

Email Drukuj

Lodołamacz Tygrys stacjonujący przy nabrzeżu w Sobieszewie. Fot.: RZGW w Gdańsku

W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku 14 bm. podpisano umowę o dofinansowanie dla projektu budowy nowych lodołamaczy.

Strona 1 z 43PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook