FRI 25.07.2014

Aktualizowano03:38 GMT

NEWS:
Jesteś Tutaj: Żegluga Żegluga śródlądowa
Dołącz do nas
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa i rzeczno-morska ● Barki ● Statki rzeczno-morskie

Jakie są główne zalety żeglugi śródlądowej?

Email Drukuj

Przeładunek project cargo z ciężarowca na barkę w porcie w Gdańsku Żegluga śródlądowa należy do najtańszych sposobów transportowania ładunków. Przewożąc taką samą ilość towarów statkami śródlądowymi drogami wodnymi zużywa się prawie 10 razy mniej energii niż transportując je samochodami.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Przewagi dróg wodnych

Email Drukuj

Na Wiśle statki pływają tylko na krótkich odcinkach jej górnego i dolnego biegu (© Jacek Sieński)

Żegluga śródlądowa należy do najtańszych sposobów transportowania ładunków. Przewożąc taką samą ilość towarów statkami śródlądowymi drogami wodnymi zużywa się prawie 10 razy mniej energii niż transportując je samochodami. Tymczasem Wisła, największa nasza droga wodna, jest żeglowna tylko na dwóch krótkich odcinkach górnego i dolnego biegu.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Przywrócenie drogi wodnej może utrudnić natura

Email Drukuj

Statki przemierzały niegdyś Wisłę w górę i w dół, "przecierając" nieustannie szlak wodny. W ciągu ostatnich 35 lat rzeka nie tylko utraciła drożność żeglugową, ale i przeistoczyła się w wielkie, europejskie siedlisko ptactwa.

Po drugie autostrada wodna na Wiśle: Prezydent podpisał nowelę Prawa wodnego

Email Drukuj

Znowelizowaną ustawę Prawo wodne oraz niektóre inne ustawy podpisał Bronisław Komorowski, prezydent RP. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, nowe przepisy włączają do polskiego ustawodawstwa dyrektywy Unii Europejskiej. Poza tym ustawa zezwala na zabronioną poprzednio jazdę na rowerze po wałach przeciwpowodziowych.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Jest raport, brak działań

Email Drukuj

Gotowy jest w całości dwuczęściowy raport "Program rozwoju infrastruktury transportu wodnego śródlądowego w Polsce". Opracowała go, na zlecenie z 2010 roku Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (obecnie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju), holenderska firma Ecorys. Co z niego wynika?

Będą inwestycje na Wiśle. Ale głównie przeciwpowodziowe

Email Drukuj

Ministerstwo Ochrony Środowiska planuje wstępnie przeprowadzić w ramach perspektywy unijnej 2014-20 inwestycje na dolnej Wiśle za blisko 300 mln zł. Inwestycje te będą jednak w pierwszej kolejności ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, choć naturalnie wpłynie także na poprawę parametrów żeglownych Wisły.

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Czarnobyl nie powinien przeszkodzić Wiśle

Email Drukuj

Co ma katastrofa czarnobylska do planów rewitalizacji żeglugi na dolnej Wiśle? Okazuje się, że ma - i to całkiem sporo.

Po drugie - autostrada wodna na Wiśle: Rząd o Wiśle zapomniał. A taki transport jest tańszy

Email Drukuj

- Marek, trzymaj mnie, bo szlag mnie zaraz trafi! - woła ze sterówki Waldemar Matuszak, kapitan statku "Jantar". Pierwszy po Bogu na pokładzie kręci zawzięcie kołem sterowym w prawo i lewo, "kopie" 90-konnym dielsem całą naprzód, a potem, ile fabryka dała - wstecz. I nic! Więc najspokojniejszego nawet człeka cholera by wzięła.

Autostrada wodna na Wiśle. Droga wodna E-40 coraz bardziej realna?

Email Drukuj

Realizacja międzynarodowej drogi wodnej E-40 Bałtyk - Morze Czarne (przez Wisłę, Bug, Dniepr) staje się coraz bardziej realna. Właśnie ogłoszono międzynarodowy konkurs na przygotowanie studium wykonalności tej trasy. Tymczasem polski rząd nadal nie chce się oficjalnie wypowiedzieć, czy w ogóle ma zamiar ten projekt realizować.

Autostrada wodna na Wiśle. Studia pomogą zmienić Wisłę w "główną ulicę"

Email Drukuj

Do końca września trwa rekrutacja na Studia Podyplomowe "Człowiek - Miasto - Środowisko - Edycja Wisła" to odpowiedź Uniwersytetu Warszawskiego na inicjatywę Roku Rzeki Wisły 2017 i efekt współpracy z placówkami naukowymi. Studia mają stać się kuźnią kadr urzędników, działaczy, nauczycieli i społeczników, którzy dzięki nauce staną się lokalnymi specjalistami od Wisły.

Strona 1 z 23PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...