WED 16.04.2014

Aktualizowano13:05 GMT

NEWS:
Jesteś Tutaj: Żegluga Żegluga śródlądowa
Dołącz do nas
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa i rzeczno-morska ● Barki ● Statki rzeczno-morskie

Autostrada wodna na Wiśle. Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Wisły w Gdańsku

Email Drukuj

Nasze stowarzyszenie jest z założenia apolityczne i otwarte dla wszystkich, którym leży na sercu przywrócenie Wiśle jej naturalnej, historycznej funkcji centralnej polskiej drogi wodnej. Fot. T.Bołt

Stowarzyszenie założyła grupa byłych pracowników gdańskich przedsiębiorstw, które przez 45 lat budowały w Czechach, na Łabie i w Wełtawie nowoczesne jazy i śluzy, czyli drogi wodne, a także inne obiekty hydrotechniczne, takie jak: porty i elektrownie wodne.

Autostrada wodna na Wiśle. Kongres w Gdańsku: okrągły stół dla Dolnej Wisły

Email Drukuj

Podczas kolejnego Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego temat wykorzystania największej polskiej rzeki zajmie poczesne miejsce.

Autostrada wodna na Wiśle. Autostradą wodną do Kijowa

Email Drukuj

Wisła w okolicach Tczewa fot. Pumeks/CC/wikimedia Autostrady na Wiśle jeszcze nie ma, ale na Dnieprze taki szlak wodny działa w najlepsze. Przez Polskę przebiegają trzy międzynarodowe drogi wodne, zapisane w konwencji AGN. Jednak jak dotąd uwagę branży żeglugowej, urzędników i mediów zajmowały tylko dwie z nich - Odra wraz z projektowanym połączeniem z Dunajem oraz MDW E 70.

PO obiecuje: Będzie można transportować towary Odrą

Email Drukuj

Będą pieniądze na przywrócenie żeglowności Odrze - tak w radiowej "Kawiarence politycznej" powiedział poseł PO Arkadiusz Litwiński. Parlamentarzysta poinformował, że z nowego unijnego budżetu dostaniemy na to ponad dwa miliardy złotych.

NIK alarmuje: Dramatyczny stan dróg śródlądowych

Email Drukuj

Kanał Gliwicki. Początek kanału Odra – Dunaj. Fot. Jaroslav Kubec/cc/wikimedia Żegluga śródlądowa w Polsce w zasadzie nie istnieje – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Zgodnie z raportem NIK do użytku nie nadaje się 90 proc. dróg wodnych, a przywrócenie ich do stanu używalności kosztowałoby 14 mld zł.

Kłopoty z żeglugą, bo ukradli kable

Email Drukuj

Most na Regalicy

Znów utrudniona jest żegluga na Regalicy, bo nie działa zwodzone przęsło mostu kolejowego w Szczecinie Podjuchach. Tym razem z powodu złodziei, którzy ukradli kable, m.in. zasilające mechanizmy odpowiedzialne za jego podnoszenie.

Autostrada wodna na Wiśle. Dolna Wisła, czyli korzyści i poważne zagrożenia

Email Drukuj

Dolna Wisła obejmuje odcinek rzeki od ujścia Narwi do Morza Bałtyckiego. Łączy centrum Polski z portami Gdańsk, Gdynia, Elbląg. Wzdłuż Dolnej Wisły znajduje się wiele ważnych ośrodków miejskich, jak Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, Elbląg, Gdańsk. Już w czasach międzywojennych, jak i po II wojnie światowej odcinek Dolnej Wisły był przedmiotem wielu rozważań na temat zagrożeń, jak również korzyści. Warto przypomnieć, że pod koniec XIX wieku (1895 r.) wykonano bardzo śmiałą inwestycję hydrotechniczną, jaką był Przekop Wisły.

Drogi śródlądowe traktowane po macoszemu

Email Drukuj

To dziwne, że pół roku temu, w ramach tworzenia „superministerstwa”, nie włączono do jego kompetencji śródlądowych dróg wodnych – pisze w komentarzu Paweł Rydzyński, dziennikarz portalu "RynekInfrastruktury.pl".

NIK: żegluga śródlądowa w zasadzie nie istnieje

Email Drukuj

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, żegluga śródlądowa w Polsce w zasadzie nie istnieje. Do użytku nie nadaje się 90 proc. dróg wodnych, a przywrócenie ich do stanu używalności kosztowałoby 14 mld zł - informuje "Gazeta Wyborcza".

Inwestycje na drogach śródlądowych za prawie 4 mld zł?

Email Drukuj

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przedstawił portalowi rynek infrastruktury.pl wstępną listę projektów inwestycyjnych przewidzianych na drogach śródlądowych w Polsce w ramach perspektywy unijnej 2014-2020.

Strona 1 z 19PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...